وبلاگ حيوانات خانگي
صفحه نخست | طراح قالب | نظر سنجی

به وبلاگ حیوانات خانگی خوش آمدید

  افزایش رنک
خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور
خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز خ باز ، عقاب و لاشخور خانواده سليم
خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک
خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور
خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد خانواده آوست
خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق
خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ
خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب
خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک
خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ
خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی
خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک
خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل خانواده پرستو
خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک
خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک
خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک خانواده دم جنبانک
خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک
خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 2:53 روز 88/09/30
| لینک ثابت

  راهنمای نگهداری از ماهی قرمز

 

راهنمای نگهداری از ماهی قرمز

 

ماهی قرمزGold Fish

خانواده: Carassius auratus

ماهی قرمز بواسطه رنگ طلایی آن شهرت یافته است. این ماهی می تواند تا اندازه 40 سانتیمتر رشد کند، طول عمر 10تا 20 ساله برای این ماهی غیر معمول نیست. طول عمر بیش از 40 سال نیز برای گلدفیش ثبت شده است. اصالت ماهی قرمز معمولی به شرق آسیا میرسد و رنگ برونزه دارد و قادر به تحمل آب کم اکسیژن و بقاء و تولید مثل در آبگیرهای کوچک می باشد. بنابراین اینها انتخاب مناسبی بودند که چینی ها در حدود هزاران سال پیش ، زمانی که در جستجوی ماهی هایی که بوانند بعنوان محصولات غذایی پرورش یابند ، به آن برخوردند. با اصلاح نژاد ، اندازه آنها افزایش یافت ولی پس از مدتی ، از نقطه نظر ارزش اقتصادی، آنها تبدیل به جانوران تزئینی شدند و پرورش دهندگان سعی خود را متمرکز بر اصلاح و بهتر شدن نوع طلا ماهی کردند و پرورش برای خوراک منسوخ گردید. پرورش طلا ماهی در چین و نیز ژاپن برای مدت 700 سال ادامه یافت و در اروپا در سال 1961 شروع شد و زمانی بود که اولین ماهی توسط کشتی وارد شد.

آناتومی

یک ماهی نمونه بدن کشیده و کمانی مانند دارد ، فاقد گردن است ، آبششها مسئول تنفس بوده و تعادل بدن در آب توسط باله ها حفظ می شود.

دو تا باله سینه ای و لگنی مانند ترمز عمل می کنند ، موقع چرخیدن، یک باله سینه ای یک طرف را بالا میبرد تا طرف دیگر کشیده شود. باله پشتی و مقعدی مانند تیرک کشتی ها عمل می کنند و در ضمن ظاهر ماهی را آراسته میسازد و باله دمی در شنا کردن استفاده می شود. گر چه قسمت عمده حرکت توسط چرخش های بدن ایجاد می شود.

بدن توسط فلسهایی بصورتی که قسمتی از هر فلس بر روی فلس دیگر قرار گرفته ، حمایت می شوند و هرگز از نظر تعداد افزایش نمی یابند بلکه همانطوری که ماهی رشد می کند از نظر اندازه ، هم این فلسها بزرگ می شوند. رشد دایره ای فلس در تابستان هنگامی که میزان رشد سریع است ، خوب ولی در زمستان و در مواقع فقدان رشد، اندک است. خط جانبی در بدن یک ردیف از فلسها است که از سر تا دم در هر طرف ماهی امتداد یافته اند و یک ارگان حسی اصلی است که ارتعاشات بسیار حساس و ضعیف را هم می تواند حس و ثبت کند، تغییرات جزئی در فشار آب و سرعت و شتاب آب به ماهی اجازه می دهد تا بدون خطا از داخل شکافها بلغزد و عبور کند و همینطور با سرعت در یک دسته ماهی بچرخد بدون اینکه تصادفی با آنها بکند.

چشمهای ماهی گلدفیش کمی بر آمده است و این بر آمدگی ، مسئله عدم چرخش سر را جبران می کند و پیرامون خود را خوب می بیند تا از شکارگران در امان باشد. در قسمت داخل ، ستون مهره بسیار قابل انعطاف با انشعابات مهره ها در هر دو طرف قرار گرفته است.

اندامهای اصلی از جمله قلب ، کلیه ها ، کبد مشابه با دیگر مهره داران است و علاوه بر آن دارای یک عضو نگهدارنده و شناور کننده پر از هوا موسوم به بادکنک شنا می باشد. واضحترین تفاوت میان اعضای داخلی ماهی و دیگر مهره داران ، وجود آبشش بجای شش هاست و ماهی ها از طریق جریان پیدا کردن آب به داخل آبششها تنفس می کنند.

برای تبادل اکسیژن ، همانطوری که آب به داخل رشته های تار مانند آبشش جریان می یابد ، اکسیژن محلول از آب به داخل جریان خون انتقال یافته و دی اکسید کربن از جریان خون وارد آب می شود. آب از طریق دهان وارد شده و از طریق شکافهای آبشش خارج می شود. جدار آبشش با جریان آب باز و بسته میگردد ، سوراخهای بینی اعضاء بویایی بوده و در تنفس دخالتی ندارند.

 نحوه رفتار و جابجائی ماهی قرمز

مراقبت از باله ها و فلسها به منظور جلوگیری از آسیب دیدن خیلی مهم است. در مخزن می توان از یک لیوان یا توری برای گرفتن ماهی استفاده کرد و در حوض از تور. در زمان انتقال به محل جدید باید از یک دماسنج برای بررسی یکسان بودن دمای آب استفاده کرد چون تغییرات دما حتی فقط 1 درجه سانتیگراد میتواند کشنده باشد.

بهتر است یک ماهی تازه خریداری شده در همان کیسه پلاستیکی خودش در آکواریوم شناور گردد تا دما یکنواخت گردد و چنانچه حوض یا آکواریوم آماده نباشد درون یک سطل از آب شیر که 24 ساعت به منظور از بین رفتن کلر آن باقی مانده است موقتاً قرار داده شود.

آکواریوم و ملزومات

بهترین محل برای نگهداری ماهی در محیط خانه تانکهای شیشه ای هستند، قرار دادن سرپوشی که مانع گرد و غبار و پرش ماهی به بیرون باشد مفید است البته به شرطیکه مانع از رسیدن هوا به سطح آب نشود. توصیه می شود از ظرفهایی که قسمت بالایی آن محیط کمی ندارد استفاده نشود به عبارت دیگر هر چه حجم بیشتری از آب با هوا در ارتباط باشد بهتر است. تعداد ماهیان نگهداری شده بستگی به فضای موجود خواهد داشت. برای ماهیهای کوچک که زیر 8 سانتیمتر هستند ، 24 سانتیمتر مربع سطح آب برای 1 سانتیمتر، ماهی است و برای ماهیهای بزرگتر نیاز به جای بیشتری است.

دما و نور

هیچگونه گرما یا نور مصنوعی برای ماهی لازم نیست. دمای اتاق با حد متوسط 20-10 درجه سانتیگراد برای این منظور مطلوب است. اگر چه گیاهان برای رشد بهتر به نور مصنوعی به مدت 10-8 ساعت در روز نیاز دارند. صاحبان حرفه ای ماهی آگاهند که اگر ماهی بطور ناگهانی از تاریکی به نور یا برعکس غوطه بخورد دچار شوک می شود. تغییر تدریجی باید بصورت روشن کردن اتاق قبل از نور دادن به آکواریوم و تاریک کردن آکواریوم بصورت قطع برق آن قبل از خاموش کردن چراغ اتاق باشد.

هوادهی

ظرفیت تانک توسط هوادهی مداوم 40 برابر بیشتر میشود. پمپ هوا برای آکواریوم سردآبی ضروری نیست ولی اگر ماهی به این عمل عادت نماید باید ادامه یابد. ویژگی آن در این است که علاوه بر تشکیل حبابهای هوا در داخل آب ، جریان حبابها ، لایه های زیرین آب را به سطح حرکت میدهد و در آنجا تبادل دی اکسید کربن و اکسیژن صورت میگیرد. در حوض نیز این عمل درست به همین صورت توسط پمپ فواره ها صورت می گیرد.

گیاهان

نقش گیاهان در حوض ها و آکواریوم ها اصولاً برای دکور ، سایه بان و جذب دی اکسید کربن و موادی مانند آمونیاک و نیتراتهای ناشی از تجزیه و فساد مواد است و معمولاً کمتر از آنچه تصور عمومی است برای تامین اکسیژن موثرند. اکسیژن فقط در مرحله فتوسنتز آنها آزاد میشود و در خلال 24 ساعت اکسیژن توسط گیاه برای عمل تنفس مصرف میشود.

چک لیست یک آکواریوم موفق گلد فیش

1-     در آغاز ، 150 سانتیمتر مربع سطح آب برای هر 5/2 سانتیمتر طول ماهی (با دم) در نظر بگیرید.

2-     از تغییرات ناگهانی دما اجتناب ورزید؛ گونه های زینتی را در دمای پائینتر از 21 درجه سانتیگراد نگاه ندارید.

3-     از تغییرات ناگهانی PH آب خودداری کنید.

4-     رزیم غذایی مناسب و متنوعی را در پیش بگیرید و از تغذیه بیش از حد و آلودگی مخزن بپرهیزید.

5-     از فیلتراسیون و یا هوادهی در تمام اوقات مطمئن باشید . مرتباً فیلترها را سرویس کنید.

6-     هر 2 تا 4 هفته 25% آب مخزن را تعویض کنید. آب تازه باید قبلاً هم دما شده باشد.

چک لیست تعطیلات

یک هفته قبل از عزیمت به سفر:

1-     تعویض بخشی از آب

2-     سرویس فیلترها

3-     تغذیه با مقادیر معمول و عادی

4-  عدم افزودن ماهی جدید، به جهت احتمال ورود بیماری یا آفتهای مسبب بروز مشکلات در زمان عدم حضور شما

روز پیش از عزیمت:

1-     کنترل همه پمپ ها ، فیلتر ها و..

2-     روشن نگه داشتن طی مسافرت

3-  در صورت لزوم، مقادی مورد نیاز غذا را آماده کرده و برای استفاده در ظروف در بسته به یکی از همسایگان بدهید.

در مسافرت:

1-  ماهی های بزرگی می توانند بدون غذا برای حدود 2 یا 3 هفته کاملاً بخوبی به زندگی ادامه دهند. اما می توانید از یکی از همسایگانتان بخواهید که آنها را ترجیحاً با مقادیر از پیش آماده شده تغذیه کنند.

2-     با پنهان کردن مابقی غذا ها از دید دوستانتان از تغذیه بیش از حد جلوگیری کنید.

در بازگشت:

1-     تعویض قسمتی از آب

2-     رسیدگی به فیلترها

3-     آغاز مجدد برنامه تغذیه

تغذیه

ماهی سردآبی در دمای بین 18-16 درجه سانتیگراد بهتر تغذیه میکند و خارج از این دما مثلاً زیر 10 درجه سانتیگراد یا بالای 21 درجه سانتیگراد احتمالاً تغذیه اش متوقف میگردد. علی این امر ، عدم فعالیت در آب خیلی سرد و یا بی تحرکی در آب با اکسیژن کم است. پس مقدار غذای داده شده با میزان دما متغیر است. در تابستان 2 وعده در روز و در زمستان یک وعده هر یک روز در میان کافی است.

استفاده از یک میدان یا حریم غذایی ، غذا را به یک محل محدود می کند و تمیز کردن را آسان می کند. مقدار صحیح غذادهی در یک وعده مقداری است که ماهی در عرض 10 دقیقه میتواند تمام کند و تغذیه بیش از حد خطرناک است.

بقایای خورده نشده غذا ، آب را کثیف می کند وهمانطور که این بقایا فاشد میشوند ، سطح اکسیژن آب را پائین می آورند.

در شرایط خوب ، ماهی می تواند 2 تا 3 هفته بدون غذا زندگی کند و اگر گیاهان درون آب موجود باشند این مدت طولانی تر میشود ولی در اب کثیف زود میمیرند. در طبیعت ماهی قرمز همه چیزخوار است و از حشره های آبی ، ماهی های کوچک و گیاهان سبز تغذیه میکند. این رژیم طبیعی نیز میتواند در حوضهای پرورشی مناسب در اختیار آنها قرار گیرد. ماهی های آکواریوم اغلب با غذای خشک اختصاصی با پروتئین بالا تغذیه میشوند و نیز برای ایجاد تنوع یک یا دو بار در هفته مقداری غذای تازه یا منجمد میتوان اضافه کرد.

مکملهای غذایی بصورت شربت تقویتی نیز در دسترس هستند و چنانچه گیاهان آبی نباشند از مقدار کمی سبزیجات خرد شده مانند کاهو میتوان استفاده کرد. ساده ترین غذای تازه ، قطعه کوچکی از گوشت خام است که خوب شسته شده و خونابه آن کاملاً گرفته شده باشد ، میگو نیز قابل مصرف برای ماهی می باشد.

تولید مثل

فصل تخم ریزی در تمام تابستان دوام دارد و شروع آن اردیبهشت و خرداد می باشد . در سن حدود یکسالگی ، ماهی قرمز سالم ، هر ماه از فصل قادر به تخم ریزی است . در زمانهای تولید مثل تشخیص جنس ها ساده است ، نر ها برآمدگی سفید رنگ (دگمه مانند) روی باله های سینه ای و پشت سر دارند. ماده نیز حالت تورم و بادکردگی در ناحیه تخمدانها دارد.

تخمدانها حاوی هزاران تخم هستند و یک نر قادر به بارور کردن تخمهای بسیاری می باشد. در رفتار تولید مثلی ، نرها تمام روز ماده ها را دنبال می کنند و به داخل گرمترین و کم عمقترین قسمت حوض با تولید صدای شلپ شلپ میرانند.

این دنبال کردن باعث سهولت تخم ریزی در ماده ها می گردد و بلافاصله تخمکها توسط اسپرم ماهی نر بارور میگردد و به گیاهان داخا آب می پیوندند.

در طبیعت بیشتر تخمها و بچه ماهی ها توسط حلزونها و ماهی های بالغ خورده می شوند و چنانچه گیاهی را که تخمهای بارور شده به آن چسبیده اند به یک تانک تمیز که سایبانی نیز برای محافظت از نور خورشید دارد منتقل نمایند ، شانس بیشتری برای بقاء خواهند داشت.

در حرارت 21 درجه سانتیگراد تخمها در مدت 4 روز به نوزاد تبدیل میشوند و در 10 درجه سانتیگراد این امر تا 14 روز طول میکشد. بچه ماهی آزادانه شنا میکنند و غذای طبیعی آنها موجودات میکروسکوپی هستند.

درون مخزن آب یا حوض مخصوص آنها میتوانند از غذای ویژه ای که مخصوص بچه ماهی ها تهیه می شوند تغذیه نمایند. در یک ماهگی تغذیه آنان مثل بالغین میتواند باشد و در سه ماهگی ماهی قرمز جسور آماده است تا در کنار دیگر ماهی ها قرار گیرد.

تولید مثل در آکواریوم تفاوتش در این است که فقط یک جفت ماهی شرکت می کنند. تخمها بهتر است به یک مخزن جداگانه انتقال یابند ولی امکان دارد که در همان آکواریوم با یک جداکننده شیشه ای آنها را از بالغین و والدین محافظت کرد.

مشکلات ، آفت ها و بیماری ها

وقتی فلسهای ماهی در اثر حادثه یا جراحت کنده می شوند ، قبل از اینکه ترمیم صورت گیرد بیماری (Saprolegnia) قارچ سفید رخ می دهد. زمانی که قارچها به نواحی سرپوش آبشش ها (Opercula) می رسند و در تنفس وقفه ایجاد می کنند باعث مرگ می شوند. ماهیهای مبتلا را باید جدا کرد زیرا که بیماری بشدت واگیردار است. درمان بصورت بکار بردن حمام نمک (کلرید سدیم) است و ماهی به محلول سالین برای مدت 20-15 دقیقه در روز منتقل میشود. یا اینکه بجای آن میتوان ماهی را به یک تشت شامل 5 قطره از محلول 2% مرکورکوروم به ازای 5 لیتر آب برای مدت 3 ساعت در روز انتقال داد.

بیماری شدیداً واگیردار و کشنده دیگر بیماری لکه سفید (White Spot) یا Icthyophiriasis نام دارد که توسط یک انگل پروتوزوآ ایجاد میشود. گونه های فلس دار( دارای فلس قابل مشاهده) را باید در یک مخزن بدون گیاه جدا ساخته و سعی کرد که انگل توسط رنگ دار کردن آب با متیلن بلو به مدت 10-8 روز کشته شود. همچنین با مرکورکروم هم موثر است .

بسیاری از بیماریهای ماهی بعلت فقر تغذیه ، تجمع بیش از حد آب کثیف و تغییرات دما است. فضله دنباله دار (آویزان) دلالت بر یبوست دارد که اغلب اوقات در نتیجه تغذیه ای که منحصر به غذای خشک است ایجاد می شود. اضافه کردن غذای تازه و برگهای سبز و همچنین دادن شربتهای تقویتی و نیز چنانچه آب سرد است افزایش دما به 18-16 درجه موثر است. درمان پوسیدگی باله ها و دم هم زمانی امکان پذیر است که شرایط و وضعیت زندگی اصلاح گردد. درمان با حمام نمک نیز اغلب اوقات مفید است.

عدم تعادل ممکن است بعلت نقص در بادکنک شنا باشد که درمانی ندارد ولی یبوست ، سوءهاضمه ، تغییرات دما همه با علامت از دست دادن تعادل همراه است که با درمان یبوست ، جابجا کردن ماهی به آب کم عمق برای چندین رزو یا ثابت نگه داشتن دمای محیط قابل برگشت است.

بیرنگ شدن یا کمرنگ شدن رنگ بدن ممکن است اولین نشانه کسالت و یا ناشی از وجود کلر در آب باشد. نوزادان ماهی تا 12-8 ماهگی رنگ بالغین را به خود نمی گیرند و در بعضی از آنها نیز هیچوقت رنگ خوبی ظهور نمیکند.

چک لیست تشخیص عفونتهای معمول گلدفیش ها

باکتریایی:

 • پوسیدگی باله: منشعب شدن و کاهش یا نابودی کامل باله ها از علائم ظاهری می باشند. همچنین سرخ شدگی هایی در باله ها دیده می شود.

 • قارچ زدگی: وجود بخشهای سفیدی در اطراف دهان ، چشمها یا نقاط مختلف بدن.

 • جراحات: آسیب بدنی به صورت زخم فرورفته سرخ بر بدن.

انگلی:

*لکه سفید: خالهای ریز و مانند غبار سفید رنگ بویژه قابل رویت بر باله ها.

* فلوکهای آبششی: اغلب غیر قابل رویت.اما نفس نفس زدن و حرکات ناگهانی مفرط دلیل بر حمل آنها توسط ماهی است.

* شپشک ماهی: جانداری کوچک و گرد در حدود سر سوزن. اغلب شفاف و متصل به بدن ماهی.

* انگلهای فلوکی و پروتوزوآیی میکروسکوپی: پوست لزج و سفید. وجود لایه سفیدی بر روی عدسی چشم

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 2:23 روز 88/09/30
| لینک ثابت

  بیماری های مشترک انسان و سگ

 

بیماری های مشترک انسان و سگ

هاری

بیماری لپتوز پیروز

بیماری ها بیماری ها ی انگلی

آلودگی با کک 

گال

قارچها


هاری :


 نوعی بیماری ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی میباشد در اروپا روباه ها مسئول 90 % از موارد میباشند . و سگ در ردیف سوم آلودگی قرار دارد . گاوهای گاز گرفته شده در چراگاه بیشترین حیوانات اهلی مبتلا را تشکیل می دهند . در انگلستان در سال 1902 هاری ریشه کن شد . ریشه کن سازی با رعایت مسایل قرنطینه ای و شناسایی مخازن و امکان کنترل آنها واکسیناسیون دامها نکته قابل توجه در این باره تا کنون هیچ گونه گزارشی از انتقال هاری از سگ های شناسنامه دار به انسان گزارش نشده است ولی 2 مورد انتقال این بیماری از طریق پیوند قرنیه درایران سال 1373 گزارش شده است !! و همچنین در سال 1985 در پاکستان ابتلای تعدادی نوزاد ختنه شده به بیماری گزارش شده که شخص ختنه کننده در دوره کمون بیماری بوده و طبق سنت و طبق سنت محل ختنه را با بزاق خود آغشته میکرده بنا بر این سگها یی که در 3 ماهگی واکسیناسیون میشوند و بعد از هر شش ماه واکسیناسیون مجدد میگردد امکان انتقال بیماری تقریبا نزدیک به صفر میباشد.بیماری لپتوز پیروز :

نوعی بیماری باکتریایی تک گیر است و با شدتهای مختلفی بروز میکند سایر اسامی این بیماری عبارتند از : تب کارکنان صنایع شیر . تب برنجکاران تب کانیکولا و ...

افرادی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند :

کارگران فاضلاب

ماهیگیران آبهای شیرین

قایق بانها

معدنچیان

غواصهای غیر حرفه ای

تماس با حیوانات آلوده

منابع عفونت برای انسان

جوندگان

گاو و خوک سگ و گربه

آب

فاضلابراههای پیشگیری :

در محیط های آلوده

کلر زنی به استخر های شنا

زه کشی تالاب ها و استخرها و نواحی آبهای راکد

در محل نگهداری دامها

درمان حاملان کنترل جوندگان

واکسیناسیون سگ توسط دکتر دامپزشک در 2 تا سه بار متوالی با فواصل معین در اولین بار و واکسیناسیون سالانه خطر بیماری را در سگ به صفر میرساند

بیماری ها بیماری ها ی انگلی :

اکینو کوکوز : نوعی بیماری انگلی از دسته سستود ها ( کرمهای پهن بند بند ) نام عامل بیماری اکینو کوکوس گرانولوزوس

درمان مراجعه دامپزشک با دادن قرص ضد انگل مخصوص (درونسیت ) با دوز معین در هر سه ماه یکبار قابل پیشگیریست

عفونت با کرمهای پهن :

از قبیل : شیستوزوما :

نوعی عفونت عمومی آب آزاد که منحصر به نارسایی کبدی میشود قابل انتقال بین انسان و حیوان

دیپیلید یاز این بیماری نتیجه عفونت با کرم پهن سگ است . این بیماری اکثرا از ایالت متحده امریکا و اروپا گزارش شده

همه گیر شناسی : میزبان واسط انگل ککهای بنام کتونو سفالیس کنیس هستند بندهای بارور در مدفوع میزبان نهایی دفع میشوند . سپس تخمها تخمها در محیط آزاد میگردند و بعد ککها آنها را بخورند . و در بدن ککها سرکوئیدها تکامل یابند و سپس سگ با خوردن ککهای آلوده مبتلا میشوند . سیستی سر کوئید در بدن آنها بالغ میشوند انسان نیز با خوردن کک ها آلوده میشوند

هیداتیدوز : عفونتی که توسط لارو کیستی شکل . کرم پهن سگ سانان ایجاد میشود –این انگل کرمهای پهن بند بند است . بطور گسترده در مزارع گوسفند داری وجود دارد .

گوسفند مهمترین میزبان واسط اهلی اکینو کوکوس کرانولوزوس است . سگ روباه و سایر گوشتخواران میزبانهای مخزن نهایی اند

کرم پهن در بدن سگ تخمهایی می گذارند که به همراه مدفوع خارج می شوند . سم داران و انسانها به علت خوردن تخم هاانگل – که در مدفوع سگ وجود دارد در گیر میشوند . سگها به علت خوردن احشای خام دارای کیست آلوده میشوند -

پیشگیری و کنترل : عدم دسترسی سگ به احشاء . همچنین خورانیدن داروی انگلی که توسط دکتر دامپزشک بطور 2 تا 3 ماه یکبار تجویز میشود .کرمهای گرد :

توکسو کارا کنیس که انسان بیشتر در دوران کودکی به علت بلع تخمهای کرم به آن مبتلا میشوند .

سوکاریاریسبیماری مشترکی است که توسط کرمهای گردی که معمولا درروده سگها (to canis وگربه to cati) وجود دارد ایجاد می گردد. توله سگها ازطریق بندناف دردورانجنینی ونیزخوردن شیرپس ازتولد آلوده می شوند اما گربه ها فقط ازطریق خوردنشیرمادرآلوده می شوند. این انگل نه تنها درسگ وگربه باعث بیماری می گردندبلکه درانسان مشاهده می شود.

چگونگی آلودگی به توکسوکارا

شما وفرزندانتان می توانید درصورتبلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکارا که درخاک یا سایرسطوح آلوده وجوددارند( حتی اگرسگ یا گربه هم نداشته باشید) آلوده شوید تخم این انگل میتواند تا دوسال یا بیشتردرخاک زنده بماند.

راه تشخیص آلودگی به توکسوکارا

درصورت احتمال آلودگی به توکسوکارابا پزشکتان درمورد احتمال آلودگی صحبت کنید.درصورت ضرورت انجام آزمایشاتخاص مثبت تشخیص آلودگی ضروری است .

درمان توکسوکاریازیس

فرم احشایی آلودگی با داروهای ضد انگلی که معمولا همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گرد


آسكاریس:
مشهورترین كرم حلقوی است كه بعد از اكسیور بالاترین نسبت آلودگی را در سطح جهان دارا می باشد . در حال حاضر سالیانه یک تا دو میلیارد نفر از مردم جهان به این بیماری مبتلایند

كرمی است بزرگ و گرد شبیه کرم خاکی كه در درون روده كوچك بسر می برد و اندازه آن بین 35 . 15 سانتیمتر است
چرخه زندگی
كرمهای بالغ بطور طبیعی در مجرای روده كوچك بسر برده و تخم ریزی می كند . تخم مقاوم كرم چنانچه با مدفوع روی خاك ریخته شود و در شرایط مساعد ( دمای 28 درجه سانتیگراد ،‌خاك رسی ،‌محیط سایه دار ) قرار گیرد بطور معمول بعد از 3 هفته قدرت آلوده كنندگی پیدا كرده و به تخم رسیده(تخم عفونی) تبدیل می شود.

از آنجا كه انسان میزبان نهایی بسیاری از كرمها مانندآسكاریس و اكسیور ، تنیا ساژیناتاو … می باشدوتشخیص و درمان افراد آلوده نه تنها موجب بهبود آنان می شود ، بلكه اقدام بسیارموثری در جهت قطع زنجیره انتقال و مبارزه با منابع و مخازن نیز به حساب می آید.
درمان در سگ : معاینه مرتب دامپزشک
چند داروی موثر بر آسکاریس عبارتند از: ترکیب مبندازول،ترکیب لوامیزولوترکیبات پیرانتل پاموت.


اکسیور :
دیگر انگلی از کرمهای کرد عفونت اكسیوریازیس دراثر نماتودی بنام انتروبیوسورمیكولاریس بوجود می‌آید.این كرم انگل انسان است ،انگل موش ورت وشمپانزهنیز ذكر شده است .این انگل شیوع زیادی در مناطق معتدل داشته و درمناطق گرمسیر كمتر می‌باشد.كرمی‌است نخی شكل، كوچك وظاهرا به رنگ سفید وشفافمی‌باشد

داروهای مفید و موثر جهت درمان این بیماری عبارتند از : مبندازول ، پیپرازین سیترات ، پیروینیوم پاموات ، آلبندازول مهمترینواساسی‌ترین عامل در درمان و پیشگیری این آلودگی‌ها، رعایت بهداشت فردیودقت درحفظ بهداشت ونظافت كودكان، همراه با درمان شیمیایی می‌باشد
برای بازهم یک نمونه مطالعه به منظور تعیین شیوع آلودگی های انگلی روده ای کودکان مهد کودکهای شهریاسوج در سال 80 انجام پذیرفت. در این مطالعه توصیفی تحلیلی و مقطعی،تعداد 300 نفر به عنوان نمونه های مورد پژوهش از بین مهدکودکهای شهر یاسوجبه صورت تصادفی ساده انتخاب شدند.

در مجموع 6/36درصد از کودکان به یک یا چند انگل روده ای آلوده بوده که از این تعداد 52% پسر و 48% دختر بودند.بیشترین آلودگی مربوط به تک یاخته ژیاردیا(3/18%) بود و شیوع آلودگی به سایر تک یاخته ها و کرمها به ترتیب عبارت بودند از: آنتامیباکلی 90%، بلاستوسیستیس هومونیس 5%، آیدومیبابوسچیلی1%، هیمونولیپس نانا1% و انتروبیوس ورمیکارلیس 9%، در مقایسه جنس کودکان با نوع انگل رابطه معنی داری وجود نداشت: هرچند هر چه سن کودکان بیشتر می شد، شیوع انگل نیز افزایش می یافت که شاید دلیل این مسئله ارتباط اجتماعی آنها با محیط خارج باشد.

درمان در سگها معاینه مرتب و تجویز دارو توسط دامپزشک میباشدانگلهای خارجی :

جرب دمو دکس :

در انسان در فولیکول مو غدد چربی و ترشحات گوش و جوشهای کوچک ایجاد میشوند

پیشگیری و کنترل :

شست و شوی روزانه با آب و صابون

سگها برای درمان انگلهای خارجی هر سه یکبار به دکتر دامپزشک مراجعه کنند و داروی مخصوص را دریافت نمایندآلودگی با کک :

کتونو سافالیدس کنیس ککی است که ایجاد مزاحمت میکند ککها اغلب قوزک پاها را نیش میزنند و لی شب هنگام زمان خواب دیگر قسمتها را هم نیش میزنند

کک ها در بدن حیواناتی مانند گربه موش صحرایی گربه و سگ یافت میشود

دوره زندگی: کک ماده آماده تخم گذاری بدن میزبان را ترک . تا در محل نزدیگ محل زندگی میزبان روی خاشاک (لانه موش . لانه پرندگان )تخم بگذارد این تخمها بسیار ریز و قابل روئیت نیستند . وقتی تبدیل به لارو شدند بدنبال پناهگاه میگردند (خاشاک کف منزل . لانه پرندگان و جوندگان . بین موهای حیوانات خانگی و حتی گردن افرادی گه نظافت نمی کنند و لباس چرک میپوشند . در پایان لاروی و تبدیل به کک بالغ به میزبان حمله میکنند

پیشگیری و کنترل :

معاینه مو های اطراف گردن و شکم حیوان

استفاده از پودر ها و سمهای مخصوص که دامپزشک ارایه میدهد

سمپاشی محل زیست و خواب سگها و تکرار 15 روز بعدگال :

نوعی بیماری پوستی که توسط جربها ایجاد میشود و امگان دارد گاهی انسان هم آلوده شود

جرب با تماس مستقیم یا غیر مستقیم منتقل میشود و انتقال جرب بین گونه های مختلف معمول نیست پیشگیری و کنترل :

ماهیانه هر سه ماه یکبار سگ

درمان بیماران

رعایت بهداشت تغذیه مناسب در انسان و حیوان

رعایت قوانین قرنطینه بین کشورها

قارچها :

کچلی :

از میان 21 نوع قارچ بیماری زا برای انسان فقط 6 نوع منشا حیوانی دارند

با اینکه تریکو فیتون ورکوزوم : ( عامل گاوی ) در کشور انگستان و اکثر کشورها اولین علت کجلی است

میکروسپروم کنیس (سگ گربه ) مورد بحث است ..

دیگر قارچها از طیور . میمون گاو . اسب . حیوانات وحشی و اهلی .

همه گیر شناسی :

۱- مستقیم از حیوانات

2-غیر مستقیم توسط اشیانشانه ها :

میکروسپوروم کنیس معمولا سگ و گربه را آلوده میکند ممکن است ریزش مو در اطراف گردن گربه مشاهده میشود

نکته مهم : از لحظه ای که درمان شروع شود انتقال بیماری متوقف می شود

پیشگیری و کنترل :

اجتناب از تماس با حیوانات آلوده

از این بحث چنانچه که گفته شد نتیجه گرفته میشود که مسلما بیماریهای قابل انتقال از حیوانات به انسان که شاید بالغ بر 400 مورد می باشد مراقبت و نظارت دقیقی را می طلبد اما انتقال بیماریها از سگ و گربه به انسان بسیار محدود بوده و در حیواناتی که تحت نظر دامپزشک هستند و تحت مراقبت و درمانهای انگلی وواکسیناسیون قرار می گیرند سلامت اعضای یک خانواده را به مخاطره نینداخته و از نظر بهداشت جامعه موارد بسیار و معضلات حل نشده فراوانی وجود دارد که باکنترل ان موارد می توان سلامت وبهداشت جامعه را تامین نمود.

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 2:20 روز 88/09/30
| لینک ثابت

  هوش سگ‌ها را دست‌کم نگیرید

 

هوش سگ‌ها را دست‌کم نگیرید

سگ‌هایی که با انسان‌ها زندگی می‌کنند از هوش بیشتری برخوردار می‌شوند. زمانی که برای مثال با دست به گرگ اشاره شود، سگ دنباله انگشت اشاره را گرفته و بر محلی که نشان داده می‌شود، متمرکز می‌شود...

محققان بر روی هوش سگ‌ها تحقیق کرده و به یافته‌های شگفت‌آوری دست یافته‌اند.

روزنامه آلمانی دی ولت گزارش داد، این موجود چهارپا از باهوش‌ترین حیوانات روی زمین است. سگ‌ها می‌توانند بشمارند و به طور متوسط دستکم 165 لغت را درک کنند.

سگ‌های باهوش‌تر می‌توانند حدود 250 لغت و علامت را بفهمند. این در سطح هوش یک کودک دو سال و نیم است. البته با این گنجینه لغات قطعا نمی‌توان با سگ‌ها صحبت کرد، اما این حویان ژست‌ها و لغات را درک می‌کند.

به همین خاطر کارشناسان عقیده دارند حد درک این حیوان به اندازی هست که بتواند تفاوت انسان و حیوان را تشخیص دهد و بتواند کاری کند که مستحق پاداش باشد.

به گفته محققان، سگ‌هایی که با انسان‌ها زندگی می‌کنند از هوش بیشتری برخوردار می‌شوند. زمانی که برای مثال با دست به گرگ اشاره شود، سگ دنباله انگشت اشاره را گرفته و بر محلی که نشان داده می‌شود، متمرکز می‌شود.

در کل، میزان موفقیت سگ‌های مختلف در درک انسان‌ها به سه معیار بستگی دارد: غریزه، هوش تطبیقی و احساس تعلق به صاحب خود.

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 2:19 روز 88/09/30
| لینک ثابت

   سگ‌ها می‌توانند بیماری سرطان را در افراد مبتلا تشخیص دهند

 

تحقیقات جدید نشان‌دهنده آن است كه سگ‌های آموزش دیده می‌توانند با بو كشیدن، بیماری سرطان را در افراد مبتلا تشخیص دهند.

این تحقیقات توسط "میشاییل مك كلون" و "تادیوسك یتزیرسكی" در مركز علوم ورشو در لهستان انجام شده است.

این محققان معتقدند سگ‌ها با بوكردن محیط تنفس پیرامونی بیماران مبتلا به سرطان می‌توانند وجود این بیماری را در آنها، حتی در مراحل اولیه، تشخیص دهند.این دو محقق لهستانی در تحقیقات خود از ‪ ۸۶‬نفر از داوطلبان مبتلا به سرطان استفاده كردند. این عده كه ‪ ۵۵‬نفر آنها مبتلا به بیماری سرطان كبد و ‪ ۳۱‬نفر دیگر مبتلا به بیماری سرطان سینه بودند به همراه ‪ ۸۳‬فرد سالم در یك كلینك دور هم جمع شدند.

این دو محقق در مركز درمانی یاد شده از پنج سگ كه پیشتر بمدت سه هفته آنها را تحت تعلیم قرار داده بودند خواستند كه بیماران مبتلا به سرطان را شناسایی كنند. نتایج حاصله بیانگر آن بود كه این سگ‌ها نه تنها توانستند با دقتی بین ‪ ۸۸‬تا ‪ ۹۷‬درصد بیماران مبتلا را شناسایی كنند بلكه در این تحقیق مشخص شد كه این حیوانات حتی قادر بودند وجود سرطان در كبد و سینه افراد مبتلا را حتی در مراحل اولیه شناسایی و تشخیص دهند.

این درحالی است كه برخی از این بیماران سرطانی حاضر در این آزمون تا كنون تحت معالجه شیمی درمانی نیز قرار نگرفته بودند.

محققان با استفاده از این روش همچنین متوجه شدند كه از تجزیه محیط تنفسی پیرامونی بیماران نیز می‌توان برخی از بیماری‌ها نظیر سرطان را تشخیص داد. درحال حاضر روش نمونه‌برداری (بیوپسی) ، ماموگرافی و سی.تی.اسكن از رایج‌ترین و معتبرترین روش‌های علمی تشخیص سرطان در بیماران مبتلا است.

سه چهارم زنان آلمانی بخشی از وقت خود را با حیوانات می‌گذرانند

یك منبع اینترنتی روز سه شنبه به نقل از خبرگزاری فرانسه اعلام كرد: بر اساس یك نظرسنجی سه چهارم زنان آلمانی (‪ ۷۵‬درصد) و دو سوم مردان آلمانی (‪۶۸‬درصد) قسمتی از وقت خود را با حیوانات می‌گذرانند.

‪ ۷۶‬درصد آلمانیها معتقدند كه حیوانات به شادی بیشتر آنها در زندگی كمك می كند.

این نظر سنجی حاكی است كه ‪ ۵۱‬درصد آلمانیها حیوانات خانگی را به عنوان همبازی كودكان و‪ ۴۰‬درصد بدلیل اینكه حیوانات فرمانبردار هستند انها را دوست دارند و خریداری می‌كنند.

استفاده از حیوانات اهلی برای التیام روحی معلولان در ژاپن افزایش یافته استدر ژاپن استفاده از حیوانات اهلی برای التیام روحی به معلولان، سالمندان و بیماران سخت، در حال گسترش است.  این‌گونه روش تسكین و التیام روحی را در ژاپن "انیمال تراپی" و یا حیوان درمانی می‌گویند .

این‌گونه حركت‌ها در ژاپن بیشتر از سوی سازمان‌هایی كه اهداف مالی نداشته و به آنها (ان.جی.او) می‌گویند، با هدف انجام نقشی مفید برای جامعه انجام می‌شود. دكتر"ایشین شیگه‌نو" رییس انجمن رفاهی بیمارستان حیوانات ژاپن كه یكی از سازمانهای فعال در زمینه "انیمال تراپی" در ژاپن است، روز سه‌شنبه به خبرنگار "ایرنا" گفت كه این سازمان از حدود ‪ ۲۰‬سال پیش فعالیت در این زمینه آغاز كرده است.

شیگه‌نو افزود: دستاوردهای بدست آمده نشان داده كه نقش التیام آور حیوانات اهلی در روحیه افراد معلول و یا سالمندانی كه در خانه سالمندان زندگی دایمی دارند، بسیار بزرگ است. وی اظهار داشت، افراد معلول و یا سالمندانی كه در تاسیسات ویژه نگهداری می‌شوند، به‌علت كم بودن فرصت برای حضور در جامعه، دچار فشارهای روحی "استرس" و یا دلتنگی می‌شوند.

این دكتر ژاپنی گفت: تجربه‌های انیمال تراپی نشان داده كه پس از آنكه معلولی و یا سالمندان با حیوانات اهلی از نزدیك برخورد كردند، روحیه آنها دگرگون شده و از گوشه‌گیری گریخته و لبخند بر روی لبانشان آشكار شده است.

شیگه‌نو افزود: بگونه اساسی حیواناتی كه از آنها برای انیمال تراپی استفاده می‌شود، باید دارای شروط ویژه‌ای همچون داشتن سلامتی كامل و دیدن آموزش‌های لازم باشند.

وی افزود: برای همین پیش ازآنكه حیوان اهلی مورد نظر به مراكز معلولان و سالمندان برده شود، آنها مورد آزمایش‌های ضروری قرار گرفته و پس از قبولی از این آزمایش‌ها، برای استفاده در انیمال تراپی تایید می‌شود.

این دكتر ژاپنی گفت: هم اكنون سازمانش در ‪ ۱۷۰‬تاسیسات نگهداری معلولان و سالمندان در سراسر ژاپن كار انیمال تراپی را انجام می‌دهد.

شیگه‌نو افزود: در این مراكز معلولان و سالمندان بگونه میانگین بین ‪۸۰۰‬ تا ‪ ۹۰۰‬بار در سال كار انیمال تراپی انجام می‌گیرد.

شیگه‌نو پیش بینی می‌كند كه در آینده استفاده از انیمال تراپی برای التیام روحی معلولان، سالمندان و یا بیماران سخت در ژاپن رو به گسترش رفته و تبدیل به یكی از محورهای روان درمانی شود.

در ژاپن استفاده از سگ‌های ویژه برای راهنمایی نابینایان هم افزایش یافته است.

این سگ‌ها در آموزشگاه‌های حرفه‌ای آموزشهای ویژه‌ای را دیده و سپس در اختیار نابینایان قرار می‌گیرند. فرد نابینا با در دست گرفتن دستگیره ویژه‌ای كه به گردن سگ انداخته شده، می‌تواند همانند افراد عادی در خیابانها قدم زده و یا سوار قطار شود.

در كشور ژاپن كه دارای جمعیت پیر می‌باشد، بسیاری از مردم حیوانات اهلی در محوطه خانه نگهداری می‌كنند. این موضوع برای ژاپنی‌هایی كه در خانواده‌های كوچك و كم رفت و آمد زندگی می‌كنند، تنها جنبه سرگرمی نداشته و بلكه جنبه التیام روحی هم دارد.

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 3:9 روز 88/09/29
| لینک ثابت

  نگهداري از حيوانات خانگي براي سلامتي مفيد است

محققان ادعا كرده‌اند: داشتن يك حيوان خانگي مي‌تواند در حفظ سلامتي موثر باشد. 
 پژوهشگران مي‌گويند؛ داشتن يك حيوان خانگي در طول زندگي، انسان را تندرست و سرحال نگه مي‌دارد.
نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است: نگهداري از حيوانات اهلي و خانگي باعث كاهش فشار خون مي‌شود، انسان به ورزش كردن ترغيب مي‌كند و همچنين بهداشت رواني را بهبود مي‌بخشد.
ربكا جانسون، استاديار دانشگاه ميسوري در اين باره خاطرنشان كرد: حيوانات خانگي بويژه در زمان مشكلات و بحرانهاي اقتصادي سخت مفيد هستند.
وي افزود: حيوانات خانگي باعث مي‌شوند كه در انسان يك علاقه و پذيرش ناخودآگاه بوجود آيد و اين احساس كاملا بخشي از پاسخ‌هاي لازم براي مشكلات اجتماعي مانند بي‌تحركي و چاقي است.
اين پژوهش با هدف بررسي نحوه تعامل بين انسان‌ها و حيوانات انجام گرفته و كارشناسان بين المللي در حال بررسي اين ارتباط و فوايد يا مضرات آن هستند.
محققان در اين پژوهش‌ دريافته‌اند؛ كساني كه در خانه حيوان اهلي دارند بيشتر تحرك دارند و راه مي‌روند كه اين امر براي سلامتي مفيد و موثر است. 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 7:37 روز 88/09/28
| لینک ثابت

  گربه ؛ حیوان خانگی سالمندان

 گربه ؛ حیوان خانگی سالمندان

گربه ؛ حیوان خانگی سالمندان


تحقیقات پزشکی نشان داده است که حیوانات خانگی علاوه بر اینکه همدمی برا ی افراد سالمند می باشند باعث طول عمر آنها نیز می گردند. به عقیده بسیاری از صاحبنظران ، گربه حیوان ایده آلی است و مراقبت از آن آسان است.

گربه بر خلاف سگ به تمرینهای کنترل شده احتیاج ندارد . علاوه بر این ، گربه مظهر آسایش مخصوصاً برای سالمندانی است که تنها زندگی می کنند.


گربه ، به عنوان یک حیوان تکامل یافته و نیرومند ، می تواند بصورت وحشی زندگی کند و این سرنوشت موید آنست که گربه ها می توانند براحتی از خود محافظت کنند . با وجود این ، به منظور برقراری رابطه ای طولانی با گربه ها رعایت نکات زیر مفید به نظر می رسد.


 • گربه را اخته کنید و بطور منظم در برابر بیماریهای روده ای کشنده واکسینه نمایید.
 • موهای گربه را حداقل روزی یکبار تمیز کنید.  در مورد گربه های موبلند ، این عمل را دوبار در روز انجام دهید.
 • اگر گربه شما بیشتر وقتش را در خانه سپری می کند ، یک بستر خاکی برایش فراهم نمایید تا در آن ادرار یا مدفوع کند و روزانه آن را تمیز نمایید.
 • غذا دادن به گربه باید درزمان و مکان خاصی صورت گیرد و همیشه برای غذا دادن به گربه از ظرفهای تمیز استفاده کنید ، زیرا گربه حیوان مشکل پسندی است.
 • آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس گربه باشد ، شیر ضروری نیست.
 • جای خواب راحت و گرمی برای گربه مهیا کنید و ترجیحاً آنرا بوسیله روزنامه بپوشانید و روزانه آن را عوض کنید.
 • گربه را درصورت نیاز برای معاینه یا درمان بیماریهای انگلی نزد دامپزشک ببرید.
 • اگر گربه خودش غذایش را شکار می کند هر شش ماه یکبار آنرا نزد دامپزشک ببرید.

 

گربه ها حیواناتی عموماً مستبد، خودپسند، راحت طلب،فضول ، مغرور، زود آشناونمك نشناس هستنددرراحترین جاهااستراحت كرده وازانعطاف بدنی فوق العاده برخوردارهستند.همچنین گربه ها متعادلترین حیوان روی زمین بودبطوریكه اگردرهرحالتی رها شوند روی چهاردست وپافرود می آیند گربه ها بسیارحساب شده قدم برمی دارند وباهرقدم اطراف خودرا زیر نظردارند.

گربه حیوان خوشخوابی بوده وروزانه تا 16 ساعت می خوابد. این حیوان برخلاف قوه بینایی ازحس بویایی وشنوایی بسیارقوی برخوردار است. گربه ماده دارای احساسات مادری قوی بوده ونسبت به نوزاد خود محبت مادری غریبی نشان می دهد.

آناتومی گربه

 

بدن گربه از234 استخوان تشكیل شده، پاهای گربه امكان پرش تاارتفاع 2متری را دارد ودستها درهرجهتی حركت می كند. گربه هابیش از500 عددماهیچه دارند. قفسه سینه كوچكی داشته وهمین كوچكی قلب وریه باعث می شود درمقایسه باسگ زودتر خسته شوند. دم حیوان درحفظ تعادل نقش زیادی داردوهمچنین می تواند نشان دهندة حالات گربه باشد بطوریكه حركات شدید نشانه عصبانیت، حركات ملایم خرسندی ویك حركت شدید نشانه عصبانیت یا شگفت زدگی گربه است.

سییل گربه مهمترین قسمت دستگاه حسی بوده كه درتاریكی كارچشم را انجام می دهد ومی تواند بوسیله تغییرات جزئی درفشار هوای اطراف پی به وجود اشیاء ببرد همچنین ابروها وموهای حساس پشت مچ دست نیزچنین وظیفه ای برعهده دارند.

نژادهای گربه

گربه موی بلند ایرانی (Persian Cat) معروفترین وزیباترین نژاد دربین گربه های جهان محسوب می شود كه طرفداران فراوانی دارد. علاوه برآن گربه چین چیلای ایرانی، تورتوایس شل، هیمالیایی، برمه ای، موكوتاه اروپایی ، روسی ، سیامی ، مغولی، ركس وگربه بی موی اسفینكس ازنژادهای دیگرگربه محسوب می شوند.

اگرقصد خریدگربه ای راداریدبه موارد زیردقت كنید:

1- روی موی گربه دست بكشید، موی گربه باید صاف وغیرنمدی وعاری ازانگل باشد.

2- گوشها باید تمیز باشد، مطمئن شوید كه گوشها بوسیله چرك مسدود نشده.

3- چشمها باید تمیز وبراق وبینی هم مرطوب باشد.

4- دهان باید صورتی رنگ، دندانها سالم باشد دقت كنید لثه ها متورم نباشد.

5- ناحیه مقعدرا به منظور نداشتن اسهال مورد توجه قراردهید.

6- شكم باید گرد بوده وسفت نباشدبررسی كنید كه دراین ناحیه فتق مشاهده نشود .

نگهداری گربه

درزمینه نگهداری گربه نگات فراوانی وجود دارد كه درادامه به چند مورد ازآنها بصورت خیلی خلاصه اشاره می شود:

- موهای گربه را حداقل روزی یكبار تمیزكنید. درمورد گربه های موبلند، این عمل را دوبار درروز انجام دهید. اگرگربه بیشتر وقتش را درخانه سپری می كند یك بسترخاكی برایش فراهم كنید تا درآن مدفوع یا ادرار كند .

- غذا دادن به گربه باید درزمان ومكان خاصی صورت گیرد وهمیشه برای غذا دادن ازظرفهای تمیز استفاده كنید، زیرا گربه حیوان مشكل پسندی است.

درصورت تمایل گربه را اخته كرده وبطور منظم دربرابر بیماریهای روده ای كشنده واكسینه كنید.

- جای خواب راحت وگرمی برای گربه مهیا كنید وترجیحاً‌ آنرا بوسیله روزنامه بپوشانید وروزانه آنرا عوض كنید.

-دراولین فرصت ممكن قوانین رفتاری را به گربه بیاموزید. اینكه بخواهید گربه ای را كه به اسباب واثاثیه خانه چنگ می زند وآنهارا خراش می دهد چند روزپس ازعمل ازانجام این كار بازدارید،كارخوبی نیست.

- اگر گربه شما زایمان كرد، قبل از6هفته بچه گربه ها را ازآن جدا نكنید.

- استخوانهای كوچك فرع را به گربه ندهید زیرا می تواند باعث خفگی شود.

- ازدادن سفیدة تخم مرغ خام به گربه جلوگیری كنید.

زیرا شامل ماده ای شیمیایی بنام آویدین است كه با بیوتین كه یك ویتامین ضروری است تركیب شده وآنرا برای گربه غیر قابل استفاده   می نماید.

- یك قاشق چاپخوری روغن به جیره اضافه نمائید تاكالری مورد نیاز حیوانات مسن ولاغر كه قادر به جذب مواد غذایی نیستند تأمین شود .

- گهگاه پارافین مایع به جیره غذایی بیفزائید تامانع ازیبوست شود .

منبع :

راهنمای نگهداری ومراقبت ازگربه تالیف دکتر علیرضا قمریان

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 7:34 روز 88/09/28
| لینک ثابت

  قوانین ورود و خروج انواع حیوانات خانگی از کشور

الف- ورود به کشور:
در هنگام ورود انواع حیوانات خانگی به کشور ، ارائه مدارک زیر الزامی است:
1. گواهی سلامت صادره از طرف سرویس دامپزشکی کشور مبدأ.
2. ارائه شناسنامه بهداشتی دام که در آن درمانهای صورت گرفته و واکسنها ی تزریق شده به دام و تاریخ واکسیناسیون و سایر مشخصات دیگر دام در آن ثبت شده است.

قوانین ورود و خروج انواع حیوانات خانگی از کشور
 
 

الف- ورود به کشور:
در هنگام ورود انواع حیوانات خانگی به کشور ، ارائه مدارک زیر الزامی است:
1. گواهی سلامت صادره از طرف سرویس دامپزشکی کشور مبدأ.
2. ارائه شناسنامه بهداشتی دام که در آن درمانهای صورت گرفته و واکسنها ی تزریق شده به دام و تاریخ واکسیناسیون و سایر مشخصات دیگر دام در آن ثبت شده است.
ب- خروج از کشور:
در هنگام خروج انواع حیوانات خانگی از کشور ارائه مدارک ذیل جهت دریافت گواهی بین المللی سلامت دام به سازمان دامپزشکی کشور ضروری است:
1. گواهی سلامت صادره از طرف دام پزشکان بخش خصوصی ، که این گواهی باید شامل: توصیف کامل دام ، معاینه کامل دام و شرح مفصل واکسیناسیون دام و داروهای مصرفی باشد.
2. ارائه شناسنامه بهداشتی دام که در آن درمانهای صورت گرفته واکسن های تزریق شده به دام و تاریخ واکسیناسیون و سایر مشخصات دیگر دام در آن ثبت شده است.
3. قبض پرداخت مبلغ 2200 ریال برای هر قلاده سگ و گربه و 1100 ریال برای هر قطعه پرنده اهلی خانگی به شماره حساب 610 بانک ملی ایران ، در وجه خزانه دارایی کل ، که این مبلغ در کلیه شعب بانک ملی ایران قابل پرداخت است.
ملاحظه:
لازم به ذکر است که مسافرین قبل از ورود به کشور مقصد باید از قوانین و مقررات آن کشور در خصوص واردات سگ و گربه و پرنده خانگی اطلاعات کافی داشته باشد تا در هنگام ورود به کشور مقصد با مشکلی مواجه نشود ، چراکه برخی از کشورها نظیر آلمان در خصوص واردات پرنده ممانعتهایی دارند.
ضمناً در خصوص خروج برخی از حیوانات خانگی اخذ مجوز cites از سازمان حفاظت محیط زیست ، جهت کشور مقصد الزامی است.

« سازمان دامپزشکی کشور »

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 7:25 روز 88/09/28
| لینک ثابت

  پرندگان زینتی, مرغ شاخدار

 مرغ شاخدار جزء راسته گالی فرمیس، خانواده فزان ها و زیرخانواده نومیدین طبقه بندی می شود. مرغ های شاخدار بر حسب ضمائم موجود در سر به سه فرم ظاهر می گردند. موطن اصلی آنها آفریقا است. 
مرغ های شاخدار به شكل گله ای زندگی كرده و به آنها مرغ مصری و مرغ فرعون نیز اتلاق می شود. این پرنده، علاوه بر حشرات و مارها، علاقه زیادی به خوردن جوانه های گیاهی مخصوصا جوانه های بادام زمینی دارند. در زمان های قدیم، مرغ شاخدار نزد مصریان پرنده ای مقدس به شمار می رفت، اهلی كردن آنها را به یونانیان و رومی ها نسبت می دهند. 
این مرغان به علت دارا بودن بدنی قوی و نسبتا گرد و توپر جلب توجه می كنند. بال های آنها كوتاه بوده و قدرت چندانی جهت پرواز كردن ندارند، دم آنها مانند دم مرغ خانگی پهن نبوده و ظاهری همانند آنها ندارند.

تكامل پرهای بدن به صورت كامل و اكثر آنها كوتاه و به رنگ خاكستری است. سر آنها پرهای كمی داشته و منقار نسبا بزرگ و شاخی رنگ آنها سبب سبب جلب توجه بیننده می شود. در سطح منقار رنگ قرمز و در بعضی موارد رنگ زردی جلب توجه می كند كه به تدریج به زایده ای قرمز رنگ تبدیل می شود. به همین علت این دسته از مرغان را مرغ شاخدار می گویند. در برخی انواع آنها این زائده به صورت برجستگی كاكل مانندی دیده می شود كه باعث شده حتی به آنها كلاهدار یا كاكلی هم اطلاق شود. در جنس نر این پرنده زائده كلاه مانند قدری بزرگتر است و در صورتی كه فرد بیننده دارای آشنایی لازم و تجربه كافی باشد، می تواند از روی این مشخصه جنسیت پرنده را تشخیص دهد. 
 نژادهای مرغ شاخدار از آفریقا سرچشمه گرفته و 8 گونه دارد، كه شامل دو زیر گونه می شود. 


   
مرغ شاخدار كلاهدار و مرغ شاخدار كاكل دار


نوع وحشی این پرنده سالی یك یا دو بار اقدام به لانه سازی كرده و حدود 10 تخم نیز می گذارد. این راندمان ناچیز در نوع اهلی آن به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده شده است.
مخصوصا در این مورد، فرانسوی ها و ایتالیایی ها به طور گسترده ای كار كرده اند. تفكیك جنس در جوجه های یكروزه براساس فرم رویش پرها و نیز به روش ژاپنی امكان پذیر است. مرغ های شاخدار در سن 7-6 ماهگی به سن بلوغ رسیده و در این سن وزنی حدود 2-7/1 كیلوگرم خواهند داشت. آنها را اغلب با روش بستر و یا نسبت 4 ماده به یك نر نگهداری می كنند. 


   
مدیریت پرورش


    مرغ های شاخدار پرورشی از لحاظ جنس تفكیك شده و در سالن های نیمه تاریك بر روی بستری از سبوس گندم یا مواد دیگر نگهداری می شوند. تعداد 8-6 قطعه آن را می توان در واحد سطح جای داد. از سن 6-5 هفتگی از چوب های خواب و جعبه فضولاتی كه 30 درصد از سطح سالن را اشغال می نمایند استفاده می كنند. برای هر 6 قطعه مرغ شاخدار یك متر چوب خواب منظور می شود. معمولا سعی می نمایند كه سن بلوغ را در آنها به تعویق بیندازند تا درصد باروری را افزایش داده و اندازه تخم ها را به حالت یكنواخت در آورده و تعداد آنها را فزونی بخشند. با اجرای برنامه های نوری به این هدف دست می یابند كه به نمونه ای از آن اشاره می گردد: 
   
جوجه ها تا 10 روزگی هر روز 24 ساعت روشنایی
از 14-10 روزگی هر روز 21 ساعت نور دریافت می كنند/ سپس این مدت به مرور كاهش یافته، چنان كه از هفته سوم تا بیست و ششم به 7 ساعت می رسد./ بین سنین 26 تا 28 هفتگی مدت روشنایی را تدریجا به 14 ساعت افزایش می دهند.
شدت نور در سه روز اول زندگی 3 وات برای هر مترمربع سطح سالن و سپس 3/0 وات برای همین سطح تا سن 26 هفتگی است. معمولا از 26 هفتگی كه مرغ های شاخدار را به قفس ها منتقل می نمایند، شدت نور تا 28 هفتگی مجددا 3 وات به ازاء هر مترمربع خواهد بود.
برای مرغ های شاخدار در حال رشد نیز مشابه همین برنامه نوری را می توان اعمال نمود، با این تفاوت كه از 21 هفتگی به بعد به ازاء هر هفته یك ساعت به مدت روشنایی افزوده، به طوری كه در جابه جایی آنها از بستر به قفس در هفته 28، مدت روشنایی به 14 ساعت برسد.
    مرغ های شاخدار پرورشی را 90-80 درصد در قفس و در سالن های نیمه تاریك با تهویه مناسب نگهداری می كنند. چون مرغ های شاخدار نسبت به صدا و ورود ناگهانی اشخاص و روشن و خاموش شدن چراغ عكس العمل نشان داده و اكثرا شدید می ترسند، لذا استفاده از سالن های نیمه تاریك توصیه می شود.
معمولا تغییر روش نگهداری از بستر به باطری برای نرها از هفته بیست و چهارم و برای مرغ های شاخدار در هفته بیست و ششم صورت می گیرد. این باطری ها اغلب سه طبقه و مشابه باطری هایی است كه برای مرغ ها مورد استفاده قرار می گیرند.
    از آن جا كه مرغ های شاخدار در روش بستر به آبخوری های ناودانی عادت می كنند و تغییر این عادت به آبخوری قطره ای در روش قفس به درازا می كشد و اختلالاتی در تولید و بنیه آنها به وجود می آید، لذا باید 4-3 هفته قبل از تغییر روش، ضمن استفاده از آبخوری های ناودانی از نو.ع قطره ای نیز استفاده شود تا بعدا مشكلی در این رابطه به وجود نیاید.
حرارت سالن نگهداری را 22-20 درجه سانتی گراد با رطوبتی در حدود 60-55 درصد توصیه می كنند. غذای مخصوص مرغ های شاخدار پرورشی را باید 3-2 هفته قبل از تغییر روش نگهداری در اختیار آنها گذاشت. 
اولین تخم به طور معمول در سن 31 هفتگی گذاشته شده و راندمان گله در 34 هفتگی به 7 درصد و در 36 هفتگی به 85-80 درصد رسیده و تا 40 هفتگی تداوم یافته و سپس به زیر 50 درصد كاهش می یابد. پس از این مرحله نرها با 8/1 كیلوگرم و ماده ها با 2/2-2 كیلوگرم آمده ذبح هستند.
    در نگهداری جوجه ها برای پرواربندی، در مرحله نخست نیاز حرارتی آنها باید تامین گردد. میزان این حرارت 38-36 درجه سانتی گراد در هفته اول بوده كه هر هفته 3-2 درجه سانتی گراد آن را كاهش می دهند.
اغلب مدت روشنایی را 16 ساعت از 24 ساعت توصیه می نمایند، ولی این مدت می تواند 24 ساعته نیز باشد. آنچه كه مهم بوده و باید به آن توجه داشت، خاموشی های مستمر و طولانی است كه نباید پیش آید، چون بر اثر آن، ترس بر پرنده ها مستولی شده و به یك گوشه هجوم برده نتجیتا تعداد زیادی از آنها بر اثر ازدحام تلف می گردند. بهتر است منبع نور در 2 متری سطح كف سالن استقرار یابد. رطوبت نسبی هوا را در داخل سالن باید بین 60-55 درصد ثابت نگهداشت.
آبخوری ها و دانخوری های كه برای مرغ ها به كار می روند، می شود برای مرغ های شاخدار نیز مورد استفاده قرار گیرند. از آن جا كه این پرنده نسبت به سایر طیور میزان زیادتری از غذا را حیف و میل می كند، لذا روی دانخوری ها را با فواصل معین، مفتول های فلزی نصب می كنند تا از ریخت و پاش جلوگیری گردد.
طول دانخوری تا سن 2 هفتگی، 5/1 سانتی متر و از 7 هفتگی به بعد 5/2 سانتی متر برای هر قطعه كافی است. یك آبخوری سیفونی اتوماتیك معمولا برای 100 قطعه جوجه یكروزه كافی خواهد بود. از آن جا كه مرغ های شاخدار به مایكوز حساس هستند، لذا بستر باید از مواد بسیار مرغوب و تمیز انتخاب شود. برای اطمینان علاوه بر ضدعفونی بستر باید از قارچ كش ها نیز استفاده كرد.


    
تغذیه و مواد مغذی

 
مطالعات كمی بر روی احتیاجات مواد مغذی مرغ شاخدار صورت گرفته است. فرض كلی بر این است كه احتیاجات پروتئینی مرغان شاخدار بیشتر از مرغ های محلی است.
بلام ایتال، مقدار پروتئین را برای دوره 0 تا 4 هفتگی 24 تا 26 درصد، 4 تا 8 هفتگی 19 تا 20 درصد، 8 تا 12 هفتگی 16 درصد و یا كمتر از این مقدار را توصیه كرده در حالی كه هوقوز و جان حداقل میزان 21 درصد پروتئین در جیره ی استارتر و مقدار 17 درصد پروتئین جیره ی پس دان را توصیه كردند. تعداد زیادی از مواد غذایی مانند ذرت، كنجاله ی بادام زمینی، كنجاله ی تخم پنبه و غیره را می توان در فرمول غذایی جیره مرغان شاخدار در روش پرورش متراكم جای داد.
تحقیقات نشان داده است كه عمده غذای موجود در چینه دان مرغ شاخدار وحشی ذرت است و می توان ذرت را در فرمول غذایی جیره ی مرغان شاخدار محسوب شده به نسبت 20 درصد در جیره ی پیش دان، 25 درصد جیره ی پس دان، 30 درصد جیره ی رشد، 50 درصد جیره ی خروس های بالغ و 70 درصد جیره ی مرغ های بالغ جایگزین كرد.
جدول زیر می تواند به عنوان راهنمایی برای جیره بندی غذای مرغ های شاخدار مورد استفاده قرار گیرد. 
 نیاز مرغ های شاخدار به مواد غذایی بر حسب (كالری 1983)

جای جدول 


 برای جلوگیری از حیف و میل غذا توصیه می شود كه آن را به صورت پلت درآورده و كنترل شده توزیع كنند. میزان مصرف غذا در دوره تخمگذاری بین 110-100 گرم در روز برای هر قطعه است. مرغ های شاخدار تا سن 25 هفتگی تقریبا 12- 5/11 كیلوگرم در ماده ها و 10-8/9 كیلوگرم در نرها غذا مصرف می نمایند. ضریب مصرف غذایی در نرها 4-1 است. 
معمولا درصد تلفات مرغان شاخدار ناچیز و در حدود 3-1 درصد است. در این رابطه تفاوت معنی دار بین دو جنس وجود ندارد. براساس تحقیقات دی بست جنس نر تا سن 6- 4 هفتگی رشد سریعتری نسبت به جنس ماده داشته و در بین 14-10 هفتگی این امر برعكس شده و ماده ها رشد سریعتری خواهند داشت. از سن 15 هفتگی تفاوت رشد در دو جنس كاملا مشخص گشته و به طوری كه همانند بلدرچین، كه جنس ماده سنگین تر است، در سن 30 هفتگی مرغ های شاخدار حدودا 300 گرم سنگین تر از جنس نر هستند. 
لاشه مرغ های شاخدار را،تازه یا منجمد به بازار عرضه می كنند. در فرانسه این پرنده را در سنین مختلف برای اهداف گوناگون ذبح و به بازار می فرستند. 


    
بیماری ها و تلفات


نشان داده شده است كه مرغان شاخدار بالغ نسبت به طیور دیگر مقاومت بیشتری نسبت به تعداد زیادی از بیماری های ویروسی و باكتریایی دارند، اما در یك گلر وارداتی از پلاسترای شیوع بیماری نیوكاسل در نیجریه گزارش شده است. بیماری نیوكاسل در جوجه های گوشتی بهتر از مرغ شاخدار ظاهر می گردد. بیماری نیوكاسل در مرغان شاخداری كه در شرایط روستایی پرورش داده می شوند 1307 درصد شیوع داشته است.
ویروس بیماری نیوكاسل كه از جوجه ها، مرغ ها و مرغان شاخدار گرفته شده بود به دو گروه از مرغان شاخدار تزریق شد. نتایج نشان داد كه مرغان شاخدار حساسیت بیشتری به سویه گرفته شده از مرغان نسبت به سویه های گرفته شده از مرغان شاخدار نشان دادند و این آزمایش منجر به این نتیجه شد كه احتمالا ممكن است مرغان شاخدار به همه ی سویه های ویروس نیوكاسل حساس نباشند. سویه های لننوژنیك و مزوژنیك بارامیكسوویروس یك اثری روی مرغ شاخدار ندارند در حالی كه نوع ولوژنیك بر روی مرغ شاخدار اثر می گذارد.
مرغ شاخدار بالغ به طور نسبی در مقایسه با مرغ ها و جوجه های بومی بیماری های كمتری دارد. مرغان شاخدار جوان به بیماری ها به خصوص در طول هفته های اول زندگی مقاوم نیستند. 
فاكتورهای مدیریتی در هر دو نوع سیستم پرورش آزاد و متراكم نشان دادند كه تاثیر مهمی در ایجاد تلفات دارند. مدیریت ضعیف سبب ایجاد استرس، شرایط آب و هوایی بد و صدماتی به پرندگان می شود.
چهارده نوع بیماری (ویروسی، باكتریایی، انگلی و كمبود تغذیه ای) كه دلایل مرگ و میر جوجه ها در شرایط پرورش متراكم بودند تشخیص داده شده اند.
بیماری های شناخته شده اصلی عبارت بودند از: كوكسیدیوز، هلمینتازیس، سالمونلوز، امفالیتیز و سندرم خمیدگی انگشتان پا (كمبود ویتامین B2) مشاهده شده اند. در شرایط پرورش آزاد مرگ جوجه ها قبل از سن 8 هفتگی بحرانی و وخیم است، تلفات تا قبل از این سن می تواند به 60 درصد هم برسد.
از بین آزمایشات باكتریایی و میكروبیولوژی، تعدادی از باكتری های بیماری زایی كه از بدن پرندگان مرده جدا شده بودند عبارتند از: ایكولای، سالمونلا، گلبسیلا، پزودوموناس، پرتوزوآ و كاندیداآلبیكن بودند.
عواملی كه سبب تلف شدن جوجه ها می شدند شامل بیماری های دستگاه گوارش (80 درصد)، بیماری های دستگاه تنفسی (57 درصد)، بیماری های دستگاه ادراری (27 درصد) بودند، در حالی كه بیماری های كوكسیدیوز (48 درصد)، هلمیاتوس (39 درصد)، كلی باسیلوس (24 درصد)، سالمونلوز (23 درصد)، بورسیتز (20 درصد) و تریكوموناس (6 درصد) از عوامل اصلی تلفات در مرغ شاخدار جوان می باشند.

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 7:24 روز 88/09/28
| لینک ثابت

  نرتک

 

نرتک

 

 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خوانندگان محترم وبلاگ.همانطور که قول داده بودم قرار بود درباره ی کبوتر و موضوع کبوترشکاری (نر تک) صحبت کنیم.در پست اخیر وبلاگ از شما خواسته بودیم تا اگر مطلبی راجع به این نوع کبوتر می دانید برای ما در نظرات بگذارید.اما همانطور که از قبل حدس میزدم کمتر کسی در مورد این کبوترها اطلاعی دارد.بله همانطور که کمتر کسی کبوتران دم گیر که در اصفهان  کبوتر های بومی اصفهان هستند خبر دارد. اصفهانی که از قدیمی ترین شهرهایی است که کبوتر پرانی در آن رایج بوده است.  کبوتر خانه های فراوان این شهر و کبوتربازان فراوان این شهر و ذات خوب کبوتران بومی آن مخصوصاً از لحاظ سفت بومی و نیز اینکه زمان های دور اصفهان مهد کبوتران نامه بر به تمام ایران بوده نشان بر صدق این گفته دارد. اما اینکه بعضی ها کبوترهای دم گیر را کبوتر نمیداند چون فقط ساعتی نمی پرند جای خود دارد.البته هر کسی هم در عشقبازی با روش خود کار می کند.بعضی ها با ساعتی پریدن بعضی ها با مسافت پیمودن کبوتر.ولی در اصفهان همه ذات و سوی کبوتر را می شناسند.

همین حالا با این دنیای شلوغ شهری و روزگار صنعتی اصفهان جمعیت کبوتربازان آن از خیلی از شهر های دیگر بیشتر است.اگر سری به اصفهان زدید حداقل از مشتری سله های کبوتر فروشی و تعداد سله ها این را می فهمید.خیابان عطار اصفهان که ۳۰۰ متر هم بیشتر نیست سرتاسر پر از سله کبوتر فروشیست.در سله ها از پیرمرد ۶۰-۷۰ ساله تا بچه۱۰-۱۱ ساله پیدا می شوند.این روز ها اگر مشتری نباشد با این مالیات های سنگین دیگر پرنده فروشی صرف نمیکند.

کبوتر نر تنها هم از جمله کبوتر هایی است که فقط در اصفهان آن هم فقط بعضی از حرفه ای ها آن را دارند.نر تک نام رایج این کبوتر در اصفهان است اما به نام های نر قوطی یا کبوتر شکاری یا جفتی هم خوانده می شود.البته اشتباه نشود که نر تک کبوتری با نژاد خاصی نیست.بلکه همان کبوتر نر دم گیر است که با کارهایی که روی آن صورت می گیرد میشود نر تک و این خصوصیت را پیدا میکند که اگر غریبی یا به اصطلاح اصفهانیها شکاری در آسمان ببیند چه آن شکار نر باشد یا ماده یا مفلق (جوجه) می خواهد آن را بیاورد تا از تنهایی در بیاید ووقتی آنها را می بیند با مستی بی امان خود اغلب آنها را مجذوب خود کرده و به بام صاحب می آورد .البته غریب گیری اصلاْ کار درستی نیست و این مطلب را فقط برای اطلاع شما می نویسم.

اما حالا برویم سر اصل مطلب.شما برای درست کردن نر تک به یک کیوتر نر که بهتر است کبوتر های سینه پاک دم پاک که در شهر های دیگه به نام شهری،پلاس،پشت سبز ساده،چادری و .. هم خوانده می شود نیاز دارید تا بهتر به شما جواب بدهند.کبوتر نر باید یک ساله باشد و از زمانی که مفلق 4-5 پره بوده برای شما پریده باشد.و تا به حال جفت هم نخورده باشد و تازه زمان شوخی و دیوانگی اش رسیده باشد.شما باید یک جفت کن هم داشته باشید طوری که در آن لولایی باشد و یا به هر حال طوری باشد که سریع بسته شود تا سریع غریب در جفت کن گرفتار شود.جفت کن را هم به بالای خر پشته ی بام یا جایی که در دید باشد بگذارید.

کبوتر نر آماده را 2-3 روزی در جفت کن بگذارید.سپس ماده ای آماده پیشش بیندازید.بعد  از 2-3 روزی که دیگر مطمئن هستید که کبوتر ها آماده جفت گیریند و نوک توی سر شده اند می توانید آنها را به روی بام آزاد کنید. فقط باید مواظب باشید که کبوترها حتماً در جفت کن جفت خورده باشند تا نر فقط جفت کن را محل جفت گیری بداند.بعد که کبوتران کار لانه سازی را انجام دادند و تخم گذاشتند بعد از 5 -6روز ،شبانه تخم و کبوتر ماده را از پیش نر بردارید.بالهای کبوتر نر را بکشید یا به اصطلاح آن را زیر پر کنید.کبوتر نر باید 1 الی 2 ماه در جفت کن باشد.طوری که زیاد نور نبیند و نور به اندازه ای باشد که فقط بتنواند آب و دانه بخورد.سعی کنید در زمانی که کبوتر نر در جفت کن است از دانه هایی که باعث تقویت بنیه و مستی کبوتر میشوند مثل شاهدانه وماشک و...هم  استفاده کنید.اما نه به اندازه ای که کبوتر خیلی سنگین شود.کبوتر نر را نیز هفته ای یک باز هنگام غروب از جفت کن بیرون کنید و بعد که شب شد و آن را بگیرید و دوباره در جفت کن بیندازید.ماده ای که کبوتر نر با آن بوده را نیز پس از مدتی جفت بدهید تا دیگر ماده اش را نبیند.بعد از گذشت 2 ماه یا کلاً وقتی که دیگر کبوتر نر به اوج مستی رسیده دیگر میتوانید آن را آزاد کنید.دقت داشته باشید وقتی کبوتر شکاری شما آزاد است باید تیپ شما و همه کبوتر ها در گنجه باشند و نر تک هم آن ها را در گنجه نبیند تا خود را تنها ببیند و اگر کبوتر غریبی را در هوا دید سریعاً به زیر آن بلند شود و آن را بیاورد.دیدن کبوتر نر تک هنگام شکار گرفتن بسیار دیدنیست.کبوتر تا کبوتر دیگری را می بیند به روی خر پشته می پرد ،بالهایش را باز میکند و رو به جلو می کشد و شروع می کند به شوخ گیری و مستی.و سپس می پرد و اینقدرباغریب می چرخد تا آن را بیاورد.سپس به داخل جفت کن میرود و شروع می کند به مستی و هو هو کردن وصدا زدن کبوتر.کبوتر دیگر هم به داخل جفت کن می آید و آن موقع است که شما باید سریع در جفت کن را ببیندید و شکار را از نر تک بگیرید.خیلی ها هر ماه یک ماده برای نر تک می اندازند و بعد که نر با ماده شوخ شدند دوباره ماده را جدا می کنند.

درست کردن نر تک را حتی خیلی از قدیمی ترین کبوتر بازهای جاهای دیگر کشور هم نمی دانند و وبلاگ ما در میان وبلاگ های فراوان کبوتر بازی و حیوانات اولین وبلاگیست که این مطلب را درج میکند.البته این را هم بگویم که به نظر خود من غریب گیری به هیچ وجه کار درستی نیست چون اولا غریب گیری در مرام عشقبازی کار درستی نیست. دوما کبوتر ذات دار و با ارزش خیلی کم مگر از سر گرسنگی تن به جای دیگری جز جلدگاه بدهد.سوما فکر نمی کنم از لحاظ شرعی درست باشد.

در اصفهان کبوتران نر تک را از دمگیر ها درست می کنند.چون کبوتران دم گیر هنگام پریدن صدای دست(بال) زیادی دارند و باعث جلب توجه شکار می شوند و چون زیاد هم نمی پرند شکار هم خسته نمی شود و سریع شکار را می کِشند.هوش زیاد این نوع کبوتر و ذات خوب آن ستودنیست.کبوتران دم گیر اصیل و قدیمی به هیچ وجه جلد صاحب دیگری نمی شوند.حتی خیلی از آنها پس از جابه جایی دیگر غذا هم نمی خورندو می میرند.اما ما کبوتر بازان اصفهانی اغلب کبوتران تهرانی و قزوینی را حتی در یک روز هم جلد میکنیم چون اغلب مجذوب دم گیر ها می شوند و فقط کافیست 2-3 بار کمی گرسنه با تیپ دم گیر ها بپرند. دم گیر های نقش گل پنبه ای یا خال در بعضی شهر های دیگر جزء کبوتران پلاکی محسوب می شوند با اینکه شباهت زیادی هم به پلاکی ها ندارند.حتی فقط 6-7 دور گرد خانه می تابند و سریع می نشینند و اغلب هم پس از یک بار جلد شدن دیگر جلد جای دیگری نمی شوند.حالا با این همه اوصاف باز هم کبوتر باید حتماً ساعتی  بپرد تا کبوتر شود....؟؟؟

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 2:46 روز 88/09/26
| لینک ثابت

  نيوكاسل

نيوكاسل newcastels:

نيوكاسل اين بیماري ويروسي،مهمترين عامل مرگ و مير در پرندگان پرورشي جهان است.نيوكاسل نيز مانند بسياري از ويروس هاي ديگر پس از تهاجم وارد سلول هاي فرد ميزبان شده و باعث اختلال در كار آنها و نهايتا از بين رفتن آنها مي شود.امروزه واكسن نيوكاسل نيز مانند بسياري از بيماري هاي ديگر توليد شده و حتي پژوهشگران در تحقيقات جديد تونسته اند با وارد كردن DNA توليد كننده انتي ژن (آنتي ژن پروتئين هاي روي سطح باكتري و ويروس است كه با پروتئين هاي سطحي سلول هاي بدن متفاوت است كه به اين وسيله سيستم دفاعي مي تواند آنها را به عنوان عامل بيگانه شناسايي و با آنها مبارزه مي كند) درويروس نيوكاسل را به ذرت  وارد كرده و واكسن خوراكي آن را نيز به اين طريق توليد كنند.

پس از تزريق واكسن(ميكروب ضعيف شده يا كشته شده يا سم و آنتي ژن ميكروب)سيتم دفاعي آنها را به عنوان مهاجم شناسايي كرده و سلول هاي دفاعي(گلبول هاي سفيد) با ترشح پادتن با آنها مبارزه مي كند در حالي كه ويروس هاي وارد شده ديگر غیر فعالند و قدرت بيماري زايي ندارند.فرايند ترشح پادتن در بيماري نيوكاسل باعث ايمني اكتسابي تا حدود کمتر از شش ماه

مي شود.

اين ويروس يكي از مهترين عوامل مرگ و مير كبوتران علي الخصوص در فصول سرماست.علت هم عدم توانايي فعاليت ويروس در دماهاي بالا و هواي گرم است.براي همين بايد كبوتران را معمولاً بايد در اواسط آبان تا اويل آذر حتماْ واكسينه كرد.

اما علائم بيماريابتدا با پف كردن و بي حالي و رعشه(لرزش) كبوتر آغاز مي شود، كم كم كبوتر با پيشرفت بيماري و فراگير شدن ضعف،كبوتر اشتهاي خود را از دست مي دهدو فقط در صورت نياز كمي آب مي خورد.كبوتر با گذشت زمان توانايي پرواز خود را نيزاز دست مي دهد.از بين رفتن سلول ها و استفاده از ذخاير انرژي باعث لاغر شدن پرنده و اغلب برجسته شدن استخوان ميان سينه آن مي شود.اين بيماري نهايتاً باعث اختلال در سيستم عصبي، فلج شدن و مرگ پرنده مي شود.اين ها علائم بيماري نيوكاسل از نوع گوارشي يا به عبارتي همان نيوكاسل روده اي اند.پس مواظب باشيد كبوتري كه مي خريد علائم بالا را نداشته باشد.

بسياري از افراد اين بيماري را غير قابل درمان مي دانند اما در خيلي از موارد حال كبوتر مريض به شرط مداوا در اوايل مريضي بهبود مي يابد.

ولي قبل از شروع بحث درمان 2 نكته را يادآور مي شود:

الف)به محض اينكه پرنده اي كه علائم بيماري نيوكاسل را داراد در بين كبوتران مشاهده كرديد،آن را جدا كنيد.

كوزه آب خوري را عوض كنيد،آن را شسته ،ضد عفوني كرده و در آفتاب بگذاريد.زيرا انتقال از راه ترشحات دهاني پرنده يكي از مهمترين راههاي انتقال بيماري است.سپس كف گنجه(تور يا كتونه)را از فضله ها پاك كنيد و بعد آن را شسته و ضدعفوني كنيد(بوسيله دود و مواد ضد عفوني كننده).البته ريختن گازوييل در خيلي از موارد از جمله براي  ضد عفوني كردن محيط و از بين بردن حشراتي مثل سگ مگس و كنه هم مفيد است.در آب پرنده هاي سالم بايد طي مدت يك هفته در ۴ روز اول هر روز ۱ عدد قرص اکسی تترا سایکلین و ۳ روز دیگر مولتي ويتامين (ويتالين) را حل کرده و به کبوتران بدهید تا اگر كبوتران ديگر هم مريض شده اند در اوايل دوره بهبود يابند.تغذيه هم بايد در اين مدت زيادتر و همراه با دانه هاي پروتئيني و كربوهيدراتي بيشتر انجام شود.

ب)دوره مداوا ممكن است از يك هفته به بالا طول بكشد. در صورتي كه پرنده بريتان ارزش مداوا را داشت وقتتان را صرفش كنيد.

اما راه درماني عمده اي كه براي بهبودي پيشنهاد مي شود:

1-     اگر پرنده بيمار هنوز مي تواند غذا بخورد بايد تا آنجا كه مي توان به او غذا داد.مخصوصا غذاهاي پروتئيني و كربوهيدراتي بالا تا كم كم ضعف پرنده رو به بهبودي رود.اما اگر پرنده ديگر ميل به غذا ندارد بايد با دست به او غذا داده شود.دانه هايي مثل گاودنه،قره ماش، ارزن ،گندم،نان خشك و كوشه.البته در بعضي از موارد پرنده غذاي داده شده را استفراغ مي كند.در اين مورد بايد به پرنده كمي سنگريزه و سپس غذا داده شود كه اگر باز هم استفراغ ادامه داشت مي بايست نان آب زده و نرم شده را با سرنگ به او خوراند.

2-     هرروز ۳ بار در هر ۸ ساعت نصف قرص اکسی تترا سایکلین در آب حل کرده و با سرنگ به کبوتر بدهید.

3-     در هر روز  1 حبه سير، طي سه بار در صبح و ظهر و شب تا پايان 1 هفته به كبوتر داده شود.

4-     در آب پرنده بايد پودر مولتي ويتامين ريخته شود.پودر مولتي ويتامين ضعف ناشي از مصرف دارو ها را برطرف مي كند.و از روز چهارم به بعد نيز بايد اكسي وت نيز در آب پرنده ريخته شود.

5-     اگر حداكثر تا يك هفته بهبودي در وضعيت پرنده حاصل نشد،بايد قيد آن را بزنيد...

 

*در بسیاری از مواقع بیماری شناخته شده به عنوان نیوکاسل،نیوکاسل نیست.حتی بسیاری از بیماری های ساده همچون اسهال هم میتواند باعث مرگ پرنده شود.در صورت دسترسی حتماْ به دامپزشک مراجعه کنید.

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 22:23 روز 88/09/24
| لینک ثابت

  سهره

سهره یکی از پرنده هایی است که به وفور در اغلب نقاط کشور پیدا می شود.سهره انواع مختلفی دارد همچون سهره معمولی،سهره سر سیاه ،سهره کوهی و... که سهره های معمولی از همه معروفترند.

سهره های معمولی که در پرنده فروشی ها فروخته می شوند سهره های وحشی صید شده اند.سهره ها هم در فصل زمستان و هم در اواخر بهار صید می شوند که صید آخر بهار مربوط به جوجه سهره هاست.صید زمستانه اغلب در مناطق سرد سیر (مثل کردستان  که بیشترین صید در آنجا صورت می گیرد) و در هنگامی که برف زیاد باریده و غذا کم شده است انجام می شود.برای همین در دی ماه تا اواسط بهمن سهره به صورت خیلی زیاد در پرنده فروشی ها به چشم می خورد ولی کم کم با گرم تر شدن هوا صید قطع می شود و سهره ها در پرنده فروشی ها کمتر می شوند و قیمت آنها بالاتر می رود.

در منزل فقط باید از سهره نر نگهداری کرد و طرز شناسایی آنها هم از رنگ قرمز دور چشم آنها امکان پذیر است به طوری که سهره نر رنگ قرمز از بالا تا پشت چشم ها آمده و سپس قطع می شود و کمی تیره رنگ تر است ولی در سهره ماه رنگ قرمز تا حدود وسط چشم بیشتر پیشروی نمی کند.نشانه دیگر سبیل پرنده است به طوری که در نر ها سبیل تیره تر از ماده ها و تقریباً سیاه است ولی در ماد ها سبیل بور یا کمی تیره تر است که این نشانه را در جوجه ها هم  می توان دید ولی رنگ دور چشم فقط مربوط به بالغین است.

 

 

برای نگهداری سهره در منزل شما باید سهره را در قفس های کوچک نگهداری کنید تا سهره زودتر رام شود.قفس های مخصوص سهره در بازار به وفور یافت می شود.برای جیره غذایی سهره باید در اوایل خرید که سهره هنوز وحشی است از شاهدانه استفاده کرد ولی بعد از گذشت یکی دو ماه باید کم کم شاهدانه قطع شود و در عوض تخم کتان و کمی تخم کاهو جای آن را  بگیرد طوری که فقط چند دانه شاهدانه بیشتر در ظرف غذا نباشد.فقط باید دقت داشت که این عمل به آرامی و به ندرت انجام شود چون سهره در صورت لاغر شدن دیگر به حالت اول باز نمی گردد و از بین می رود.بعد از مدتی تخم کاهو را نیز باید قطع کرد.تخم کتان باعث آرامتر شدن سهره و شاهدانه باعث مست شدن و گیج شدن بیشتر سهره می شود.سهره را باید در جای پر رفت و آمد نگهداری کرد تا کم کم رامتر شده و سپس آن را در بین قفس های قناری های نر نگهداری کرد تا زودتر به آواز خواندن بیفتد.

سهره قابلیت تلقیح با قناری را دارد که این نشان از نیای مشترک آنهاست.جوجه حاصل سهره-قناریست که در صورت نر بودن قابلیت آواز و چهچهه بالایی دارد.برای گرفتن سهره قناری مطلبی را که از وبلاگ پربار قناری علیرضا خسروانی بود درج کردم اما چند نکته بود که لازم است به آن اشاره کنم.اول اینکه قفسی که سهره نر و قناری ماده را در آن با هم جفت کردید حتماً باید در جایی باشد که صدای قناری های نر دیگر به به صورت رسا به آن برسد مثلا می توانید آن را در بالای قفس های دیگر بگذارید چون خیلی از مواقع ماده با شنیدن صدای قناری های نر دیگر می خوابد و سهره آن را جفت می زند. دوم آنکه شما برای بهتر نتیجه گرفتن می توانید چند جوجه سهره بهاره تهیه کنید و آنها را در بین قناری های نر بزرگ کنید تا لحن قناری را یاد بگیرند و هم رامتر شوند.سوم برای جفت انداختن سهره قناری سهره دوساله و یا حتی بعضی یک ساله هاهم مناسبند چون سهره های پیر خیلی از مواقع مورد توجه قناری های ماده قرار نمی گیرند.چهارم هم اینکه حتماً تخم های سهره قناری جدا و زیر قناری های حمال بگذارید.

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 22:19 روز 88/09/24
| لینک ثابت

  افزایش رنک

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 7:55 روز 88/09/14
| لینک ثابت

  برای افزایش رتبه

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 11:58 روز 88/09/09
| لینک ثابت

  افزایش رتبه در گوگل

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 11:57 روز 88/09/09
| لینک ثابت

  بیماریهای مشترک انسان و حیوانات خانگی

توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.  
   
یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان خانگی از جمله سگ و گربه ، بیماریهای انگلی می باشد.
در این مقاله به بیماری توکسوکاریازیس که در اثر کرمهای اسکاریس ایجاد می شود پرداخته خواهد شد.
● توکسوکاریازیس چیست؟
توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.
توله سگها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر مادر پس از تولد آلوده می گردند . اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند. این انگل نه تنها در سگ و گربه باعث بیماری می گردد ، بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصاً بچه ها ایجاد بیماری می کند.درایلات متحده تخمین زده می شود که سالانه هزار مورد از آلودگی در انسان مشاهده می شود.
تذکر: اصولاً موارد توکسوکاریازیس در انسان نادر است.
● علائم توکسوکاریازیس چیست؟
دو شکل عمده این بیماری وجود دارد:
۱) فرم چشمی
توکسوکاریازیس می تواند منجربه بیماریهای چشمی گردد که درنهایت موجب کوری می گردد. فرم چشمی زمانی ایجاد می گردد که انسان و یا حیوان تخم انگل را ببلعد تخم انگل در داخل روده باز می شود و تبدیل به لارو می شود این لارو می تواند با مهاجرت به سایر نقاط بدن از جمله چشم سبب بروز مشکلاتی برای چشم شود که در نهایت منجر به التهاب و زخم شبکیه شود.هر ساله حدود هفتصد نفر از کودکان مبتلا به فرم چشمی توکسوکاریازیس بینایی خود را از دست می دهند.
۲) فرم احشایی
آلودگی شدید ومرتبط با توکسوکاریازیس اگرچه به ندرت اتفاق می افتد ، اما می تواند منجر به ایجاد فرم احشایی توکسوکاریازیس شود . پس از اینکه تخم توکسوکاریازیس توسط انسان بلعیده شود در داخل روده به لارو تبدیل می شود. این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می کنند تا اینکه خود به خود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. ارگانهایی که بیشتر درگیر می شوند ، شامل: مغز ، کبد ، ریه یا چشم می باشند.
علائم بیماری شامل: تب ، سر درد ، سرفه ، درد یا ناراحتی معده ، آسم یا پنومونی می باشد. در بیشتر موارد آلودگی به توکسوکاریازیس خیلی جدی نیست و بیشتر افراد خصوصاً افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده اند ، علائم خاصی را نشان نمی دهد. موارد بسیار شدید اغلب نادر است ، اما بیشتر در بچه هایی که در مناطق آلوده شده با مدفوع سگ یا گربه بازی می کنند دیده می شود.
● توکسوکاریازیس چگونه منتشر می شود؟
متداول ترین انگل که در انسان خطرساز می باشد توکسوکاراکانیس می باشد.
اگر چه مواردی از توکسوکاریازیس گربه ای نیز در انسان دیده می شود ، اما به دلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع ، موارد آن نادر است. انگل از طریق بند ناف یا شیر مادر به توله ها منتقل می شود. لاروها به سرعت در روده توله سگها ، بالغ می شود. وقتی توله سگها به سن سه یا چهار هفتگی می رسند شروع به دفع تعداد زیادی تخم انگل می کنند که از طریق مدفوعشان موجب آلودگی محیط می گردند. تخمها به سرعت تبدیل به لارو عفونی می گردند.
● چگونگی آلودگی به توکسوکاریازیس؟
شما و فرزندانتان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکاریازیس که در خاک یا سایر سطوح آلوده وجود دارند (حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید) آلوده شوید. تخم این انگل می تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند.
● راه تشخیص آلودگی به توکسوکاریازیس؟
در صورت احتمال آلودگی به توکسوکاریازیس با پزشکتان در مورد احتمال آلودگی صحبت کنید. در صورت بروز علائم ، انجام آزمایشات خاص جهت تشخیص آلودگی ضروری است.
● درمان توکسوکاریازیس:
فرم احشایی آلودگی ، با داروهای ضد انگل که معمولاً همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گردد. درمان فرم چشمی مشکل تر است و معمولاً تلاش می شود تا از پیشرفت جراحت چشم جلوگیری شود.
● چه کسانی بیشتر در معرض توکسوکاریازیس قرار دارند؟
بچه های کوچک ، صاحبان سگ و گربه بیشتر در معرض ابتلا هستند. بچه های کوچک به دلیل اینکه چهار دست و پا راه میروند و مرتب دستشان را در دهان خود می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.
● راههای پیشگیری از توکسوکاریازیس چیست؟
۱) جهت اطمینان از نداشتن آلودگی توله ها سعی نمایید توله هایی خریداری نمایید که مادرانشان طی دوران بارداری بطور کامل تحت درمان ضد انگلی قرار گرفته اند. ضمناً توله ها را بطور منظم از سن دو هفتگی هرسه هفته طبق توصیه دکتر دامپزشک مورد درمان ضد انگلی قرار دهید.
۲) دستهایتان را پس از بازی با حیوان خانگی (تازه خریداری شده و بطور کامل خودتان درمان انگلی را انجام ندادید) یا فعالیت در خارج از خانه بخصوص قبل از خوردن غذا بخوبی با صابون شستشو دهید.
۳) به بچه هایتان بیاموزید همیشه دستها یشان را بعد از بازی کردن با سگ یا گربه و بعد از بازی کردن در خارج از خانه شستشو دهند.
۴) به بچه ها اجازه ندهید در مکانهایی که بوسیله مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند.
۵) هرگز بچه های کوچک را با سگها تنها نگذارید مگر اینکه سن سگ بیش از شش ماه باشد ضمناً مانع از این شوید که نوزادتان چهار دست و پا روی زمین حرکت کند.
۶) دور محل بازی کودکان را محصور نمایید تا مانع ورود سگها به آن شوید.
۷) تا حدی که امکان دارد از تماس نوزادان با توله سگها و بچه گربه ها قبل از تکمیل برنامه ضد انگلی آنها جلوگیری نمایید.
۸) هرگز بچه های کوچک را مقابل درب ورودی ساختمانهای عمومی روی زمین نگذارید.
۹) فوراً پس از مدفوع کردن سگ محل آن را تمیز نمایید و پس از جمع آوری مدفوع آنرا بطور دقیق و کامل معدوم نمایید. حداقل هفته ای یکبار محل زندگی حیوانات خانگی را تمیز نمایید و سرانجام اینکه دقت نمایید تا سگتان در محلهای عمومی مدفوع نکند.
 

 دکتر علیرضا قمریان 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 19:49 روز 88/09/07
| لینک ثابت

  فنچ
 
 

فنچفنچ ها با آواز نازک و چهره زیبای خود جزو پرندگان بومی چمنزارهای استرالیا محسوب میشوند که دارای قابلیت زاد و ولد بسیار آسان و راحتی بوده وبه راحتی تکثیر شده و تولید مثل مینمایند .

فنچ ها در حضور انسانها هرگز دوست ندارند که دست آموز باشند و در دست انسانها قرار بگیرند و مرتب با اذیت صاحبانشان روبرو شوند .

هرگز نبایستی این پرندگان را با دید کم ارزش بودن یا یک اسباب بازی برای کودکان نگریست وجان این موجودات جاندار را به بازی و شوخی گرفت.

 


 

تغذیه فنچ ها

تغذیه فنچ :

 

ارزن و کتان عمده ترین و اصلی ترین دانه ای است که برای زنده ماندن فنچ ها الزامی است .

علاوه براین دانه ها یک رژیم غذایی تکمیلی شامل سبزیجات تازه از جمله کاهو ، اسفناج ، شوید ، میوه تازه از جمله هویج رنده شده و سیب به مقدار کم ، تخم مرغ آب پز شده و پلوی کم روغن مورد نیاز است . 

همچنین مولتی ویتامین محلول درآب به مقدار کم و کلسیم در هر هفته ۲ باربرای تامین ویتامین و مواد
لازم برای داشتن طول عمر بیشتر و رشد سریع فنچ ها لازم و ضروری به نظر میرسد .

این جیره غذایی در زمان تولید مثل فنچ ها با دقت وتوجه کافی باید انجام شود تا جوجه ها قوی ، سالم و سرزنده رشد کنند .

مولتی ویتامین وکلسیم وسایر ویتامینهای حل شده در آب نبایستی بیش از 24 ساعت در آبدان پرندگان باقی بماند و بعد از تمام شدن موعد مقرر بایستی با دقت کافی ظرف آب پرنده را تمیز نمود.

باقی مانده میوه و سبزیجات و تخم مرغ گذاشته شده برای پرنده را نیز حتما برای جلوگیری از پلاسیده شدن و جمع آوری میکروب و وارد شدن بیماری به پرندگان حتما برداشت.

بهترین آب برای فنچ ها آب جوشانده و سردی است که هر روز تعویض شود ، هرگز ظرف اب هایی که گود  و لیوانی شکل هستند را در اختیار فنچ ها قرار ندهید زیرا باعث خفگی انها خواهد شد .


 

فنچ

 

شرایط نگهداری فنچ :

 

فنچ ها را میتوان به دو صورت نگهداری کرد : نگهداری در قفس و نگهداری در گلخانه یا پاسیو .

¤ قفس : این پرنده به خاطر بازیگوشی زیاد و جست و خیز فراوان نیاز به یک قفس با میله های مناسب دارد که فاصله بین میله ها باید به گونه ای باشد که این پرنده بین آنها گیر نکند و باعث خفگی پرنده شود .

برای یک عدد فنچ یک قفس با طول 25 سانتی متر و عرض 20 سانتی متر کافیست اما برای یک جفت باید حداقل قفسی با طول 50 سانتی متر و عرض 30 سانتی متربرای پرنده انتخاب نمود.

¤ پاسیو یا گلخانه : در این صورت شما علاوه بر این که پرنده تان به خاطر پرواز از قدرت خاص برخوردار میشود عوامل دیگری نیز این نوع را نسبت به قفس متمایز میکند .

فنچ ها حمام کردن را خیلی دوست دارند به همین خاطر بایستی در فصول گرم سال آب ولرم با ارتفاع مناسب با قد پرندگان در اختیار آنها قرار داد و بلافاصله بعد از چند دقیقه آب برای استحمام را برداشت.

به طور معمول هفته ای 2 بار استحمام و هفته ای یک بار قرار گرفتن در آفتاب و اگر در قفس باشد ماهیانه یک بار پرواز برای فنچ ها بسیار عالی است .

به هیچ وجه نباید برای فنچهایی که دارای تخم هستند یاجوجه های تازه به دنیا آمده دارند آب استحمام گذاشت .

دمای مناسب برای زندگی کردن فنچ ها 15 تا 24 درجه سانتیگراد با نور کافی و مناسب میباشد و لازم است که نگهدارنده این پرندگان انها را درمکانی بسیار کم رفت و آمد قرار بدهد تا پرنده احساس راحتی و آرامش نماید .

هیچ گاه قفس فنچ ها را در مسیر باد شدید قرار ندهید و در عین حال از رسیدن هوای کافی به انها اطمینان حاصل نمائید .

بهتر است با تاریک شدن هوا چراغ ها را هم خاموش نماید و در طول شب نیز اگر چراغ های خانه روشن ماند برای خاموش کردن چراغها واجب است به آرامی و با احتیاط این کار را انجام داد . 

چراغ ها را ناگهان خاموش نکنید و کمی نور از طریق چراغ خواب یا چراغ قوه و ... برای جلوگیری از وارد شدن استرس زود هنگام به پرنده ایجاد نماید تا پرنده تان به محیط تاریک عادت کند و سپس چراغ ها را کاملا" خاموش کنید.

فنچها مثل دیگر پرندگان خانگی از نقل مکان و تغییر دادن مرتب مکان زندگیشان بیزار هستند و حتی الامکان از تغییر محل زندگی پرنده باید اجتناب ورزید و به هنگام داشتن تخم یا جوجه به هیچ وجه نمی بایستی این کار صورت گیرد.

 


 

فنچ

 

تشخیص جنسیت در فنچ :

 

طرز تشخیص نر و ماده در فنچ ها بسیار آسان است زیرا فنچ نر دارای نوک قرمز پررنگ و فنچ ماده دارای نوک نارنجی فاقد نقش و نگارهای زیاد خواهد بود .

در گونه های دیگر فنچ ، نرها دارای نوک پررنگ و دارای نقش و نگار زیاد و فنچ های ماده نوک کم رنگ تر و نقوش ساده تری بر روی پرها هستند .

 


 

فنچ

 

تولید مثل در فنچ :

 

فنچ ها اگر باتغذیه مناسب روبرو شوند زمانی که به سن دو ماهگی میرسند بالغ میشوند و توانایی تشکیل خانواده وجفت گیری را خواهند داشت.

جفت گیری وآماده شدن برای تولید مثل زمانی دیده خواهد شد که بهترین شرایط نگهداری را با موارد ذکر شده برای پرنده بدون هیچ گونه مزاحمت برایشان ایجاد نمود .

برخی از فنچ ها ممکن است جفتی که برایش انتخاب کرده اید را نپسندند بنابر این اگر یک جفت فنچ را بیش از سه ماه در محیط مناسب برای نگهداری با تغذیه ی مناسب نگهداری نمودید وعلاقه ای بینشان مشاهد ننمودید جفتها را عوض کنید .

جفت گیری فنچ ها هم بسیار سریع و در عرض چند ثانیه صورت می گیرد .

بعد از لانه سازي ،فنچ ماده معمولا بین 2 تا 6 تخم میگذارد و سپس روي آنها مي نشيند و سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابيدن روي تخمها ممكن است 12 تا 15 روزطول بكشد.

همه مراحل خانه سازي تا مستقل شدن جوجه هاي بال و پر گشوده ،تقريباً 2 ماه طول ميکشد و در این مدت به جیره غذایی پرنده بیش از گذشته بایستی توجه نمود و غذاهای مکمل و تقویتی را هر روز در اختیار پرنده قرار داد تا جوجه هایی قوی وسالم داشته و انها سریع و مناسب رشد کنند .

از دست زدن و نقل مکان مرتب فنچ ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری ورزید تا با ترک کردن جوجه ها و تخمها توسط والدین روبرو نشوید .

در این زمان بایست سرک کشیدنهای متوالی به پرنده تا جای ممکن کاهش یابد تا پرنده با آرامش خاطر جمعی و بخوبی جوجه ها را بزرگ نماید .

جوجه را تازمانی که کاملا بزرگ نشده اند و نمی توانند غذا بخورند از پدر و مادر جدانکنید .

گاهی اوقات دیده شده که صاحبان پرنده ،جوجه ها را خیلی زودتر از موعد مقرر از پدر و مادر جدا می کنند و این خود باعث ناراحتی وافسردگی پرنده پدر و مادر و ضعف جسمانی جوجه ها میشود .

حتما جوجه ها را در زمان مناسبی که به دان خوردن افتاده اند و پرنده پدر و مادر هم به آنها بی توجه شده است جدا کنید.

لانه فنچها را در ارتفاع کوتاهی در میله های میانی قفس نصب کنید تا در صورتیکه جوجه های تازه به دنیا آمده از لانه به پایین افتادند آسیب جدی نبینند.

تا میتوانید قفس پرنده را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده تان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود .

البته به این نکته هم اشاره شود که فنچ پرنده ای بسیار ضعیف است و دارای شرایط زندگی ویژه ای است که نمیتواند به صورت کاملا آزادانه در موقعیت جغرافیایی ایران زندگی کند . 

آزاد کردن این پرنده در طبیعت یا کوچه و خیابان برابر است با مرگ زجرآور این پرنده در همان ساعت های اول آزادی پس نمی بایست به فکر آزاد کردن این پرنده زیبا بود .

 


 

فنچ

 

انواع نژاد فنچ :

 

در دنیا انواع متعددی از فنچ وجود دارد که چند نوع آن بسیار مشهور و پر طرفدار است و در بسیاری از کشورهای جهان پرورش و تکثیر شده اند.

 

فنچ

 

¤ فنچ gouldian  ¤

 

 فنچ

 

¤ فنچ House ¤

 

 فنچ

 

¤ فنچ  Pintail Whydah ¤

 

فنچ

 

¤ فنچ pampa ¤

 

 فنچ

 

¤ فنچ Red-headed Parrot ¤

 

 فنچ

 

¤ فنچ which winning ¤

 

فنچ فلفلی

 

¤ فنچ فلفلی Cut-throat ¤

 

 فنچ اجتماعی

 

¤ فنچ اجتماعی Finch ¤

 

 فنچ سرخ

 

¤ فنچ توت فرنگی Crimson ¤

 

 فنچ نرگسی

 

¤ فنچ نرگسی Cherry_Finch_opti ¤

 

 فنچ

 

¤ فنچ Shafttail ¤

 

فنچ

 

¤ فنچ راه راه  Zebra poephila ¤

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 12:9 روز 88/09/03
| لینک ثابت

  رتبه گوگل

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

درباره  خانواده کوکو خانواده چرخ ريسك خانواده عقاب ماهیگیر خانواده صدف خور خانواده زنبور خور خ چرخ ریسک دم دراز  خ باز ، عقاب و لاشخور  خانواده سليم خانواده گلاریول خانواده كمرکلی خانواده كاكایی خانواده آبچليک خانواده اسکوا خانواده دارخزک خانواده جغد سلیم خرچنگ خور خانواده کوکر چرخ ریسک پشت بلوطی خانواده جغد سفيد  خانواده آوست خانواده کبوتر خانواده بلبل خرما خانواده غواص خانواده چاخ لق خانواده طوطی خانواده مگس گیر خانواده كشيم خانواده فالاروپ خانواده هدهد خانواده سهره ريز خانواده كبوتر دریایی خانواده دارکوب خانواده درنا خانواده سهره خانواده نوک سرخ دریایی خانواده باد خورک خانواده قرقاول خانواده سياه خروس خانواده پلیکان خانواده کلاغ خانواده پری شاهرخ خانواده بال لاکی خانواده بوبی خانواده مرغابی خانواده شبگردها خانواده سار خانواده باكلان خانواده ماهی‌خورک خانواده هوبره خانواده صعوه خانواده حواصیل  خانواده پرستو خ بلدرچین بوته ای خانواده زیر آبروک خانواده اکراس خانواده سسک خانواده شهد خور خانواده اليكایی خانواده شاهین خانواده چکاوک خانواده سنگ چشم خانواده بوچانگاه خانواده لک لک  خانواده دم جنبانک خانواده توكا خانواده زرده پره خانواده فلامينگو خانواده گنجشک خانواده ليكو خانواده سبزقبا خانواده يلوه خانواده مرغ توفان قناری لیزارد قناری اروپایی قناری ملادو قناری جیبر قناری گیرلیتس گردن خاکستری قناری فری میلانی قناری يوركشاير قناری آلاریو قناری فری پادوآیی قناری اسكات فنسی قناری گیرلیتس موزامبیکقناری فری پاریسی قناري فري شمال هلند قناری گیرلیتس خاکستری قناری بلژیکی قناری فری سوِيسیقناری قرمز قناری مونیخی قناری نژاد لارگوت اسپانیایی قناری نوریچ قناری آبرنی قناری هوسوی ژاپن قناری استفورد قناری رازا اسپانولا قناری لانکشایر قناری فری جنوب هلندی قناری فایف فنسی قناری گلاستر قناری جیبوسو قناری واتر اسلگر بیماری های قناری چگونگی ایجاد قناریهای رنگی تاریخچه پيدایش قناری در ایران تعيين جنسيت قناري با استفاده از روش PCR قناری نر بهتر است یا ماده اصطلاحات قناری فروشان شناخت قناري نر و قناري ماده  نکات مهم هنگام خرید قناری تعین سن قناری معرفی نژاهای مختلف قناری کاسکو امازون پيشاني ابي همه چيز درباره مرغ عشق ها  کاکادو کاکل سفيد تاج زرد ماکائوي ابي طلائي انواع گونه هاي طوطي لري ارا کاکادوی سیاه ماکائو قرمز بال سبز طوطي لوري ابي تاهيتي کاکادو کاکل سفيد ملوکان  ماکائو با وقار پيشاني قندقي طوطي الکاتوس یا اصیل کاکادوي چشم ابي ماکائو ي شانه قرمز و هانس طوطيهاي سنگالي کاکادو کاکلي سرگرد ميشل ليدبيتر هياسينتارا يا آراي آبي طوطي ماکسي ميليان کاکادو گلسرخي يا سينه سرخ مرغ عشق فیشتر طوطي کونور نقاب قرمز کاکادو گافین یا گوفینس پاراکیت الکساندر بزرگ طوطي کونور زرد کاکادو زرد و سياه الکساندر کوچک طوطي کواکر امازون بال زرد  عروس هلندي کاکه تیل طوطی پرنسس یا رزیلا چگونه به طوطی سخن گفتن بیاموزیم؟ چرا طوطی ها خاک می خورند؟  اشنایی و درمان بیماری پرکنی استفاده از ايينه درست است يا غلط؟ تفاوت هاي بين کاسکو و مرغ مينا تعیین سن کاسکو قیچی کردن پرو بال درست است؟ اموزش دستی کردن کاسکو حمام کردن و شستشوی پرها کاسکو بیماری های کاسکو تفاوت کاسکوی دم سیاه و دم قرمز پرورش و نگهداری مرغ عشق بایدها و نبایدهای جیره غذایی کاسکو و هر طوطی هم جثه پیشبینی های قبل از خرید کاسکو کوچکترین پرنده ی جهان سریعترین پرنده ی جهان خطرناک ترین پرنده ی جهان مهاجر پرنده ی دنیا طولانی ترین عمر در بین پرندگان کوتاه ترین و طولانی ترین دوره روی تخم خوابیدن در پرندگان کند پرواز ترین پرنده جهان سریع ترین پرنده شناگر قدیمی ترین پرنده ی اهلی جهان بزرگترین پرنده جهان در طول تاریخ بزرگترین کبوتر جهان پنگوسی باله بلند ماهی بانجوی روح ماهی زبرا دانیو پنگوسی گیاهخوار بانجوی نوار دار ماهی سیچلاید گربه ماهی رافائل سالمون تیل سیچلاید کله محدب گربه ماهی راه رونده معمولی گربه ماهی کوسه ای کلمبیایی ماهی رامیرزی کوری زمردی گورامی کوتوله ملانوکرومیس اوراتوس کوری خال سیاه گورامی پوست ماری ماهی جکدمسپی بروچیس باله بلند گورامي پرخاشگر ماهی گرین ترور گربه ماهی افسونگر گورامی غول پیکر چاقو ماهی کوری برنزی ماهی فایتر (جنگنده سیامی) روح ماهی گربه ماهی وارونه آسیایی تینوپوما ماهی دیسکاس ماهی ردتیل آسیایی ماهیهای شش دار ماهی کوریدوراس نیزه دار سیاه ماهی بهشتی گربه ماهی شیشه ای نیزه دار نقره ای ماهی پیرانا ماهی آروانا گربه ماهی سایه ای ماهی بادکنکی ماهی اسکات گربه ماهی یقه مشکی ماهی دالر (سیلور) پاروت فیش گربه ماهی مرواریدی ماهی تبرزینی ماهی پوزه خرگوشی گربه ماهی دو خال لپورنیوس راه راه سیاه طوطی ماهی رنگین کمانی گربه ماهی چشم کریستالی ماهی تترا ماهی مرکب گربه ماهی زنبوری آسیائی ماهی گلد فیش ماهی نئونی گربه ماهی خورشیدی ماهی گلدفیش اسب دریایی جگوار ماهی پلاتی پیپ ماهی وودکت خط دار ماهی لوچ دلقک دلقک ماهی وود کت معمولی ماهی شارک پروانه ماهی طلائی بانجو ماهی بارب جراح زرد گربه ماهی دراگون ماهی مولی پروانه ماهی چهار چشم ماهی اسکار ماهی دم شمشیری فرشته ماهی ملکه مارماهی ها ماهی گوپی ماشه ماهی پیکاسو مار ماهی پلنگی ماهی اپیلاتی دهان آتشی ماه ماهی ماهی سورم ماهی آنجل پرچم ماهی باله دراز آناناس ماهی گلاس فیش شیر ماهی سیوی شویدیکریپتون گندمی نخودی پشت قرمزی(لودویژیای سرخ) لودویژیای برگ سوزنی لودویژیای میوه دار استوانه ای روح آبی صفحه ي نخست عقاب‌ها لاشخورها سنقرها سارگپه‌ها قوش‌ها كور كورها 2 30 20   سسک 6 سسک 5  سسک 4  سسک 3  سسک 2 آبچلیک 5  آبچلیک 4  آبچلیک 3  آبچلیک 2  سليم 3  سليم 2

 

نویسنده : دكتر ali_a | ساعت 18:37 روز 88/09/02
| لینک ثابت